لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

ورود مایک پنس به توکیو؛ مذاکره با مقامات ژاپن درباره تهدید کره شمالی


آقای پنس و همسرش بعد از توکیو، قرار است به کره جنوبی برای شرکت در افتتاحیه المپیک زمستانی سفر کنند.
آقای پنس و همسرش بعد از توکیو، قرار است به کره جنوبی برای شرکت در افتتاحیه المپیک زمستانی سفر کنند.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا ، روز سه شنبه وارد ژاپن شد. دیدار و گفتگو با نخست وزیر و وزیر دفاع ژاپن در برنامه کاری آقای پنس است.

انتظار می رود آقای پنس و رهبران ژاپن در باره چگونگی مقابله با تهدید های اتمی و موشکی کره شمالی و متقاعد کردن متحدان آمریکا برای اعمال فشار بر پیونگ یانگ گفتگو کنند.

مایک پنس در سفر ۶ روزه خود به آسیا برای شرکت در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی ۲۰۱۸ به کره جنوبی نیز می رود.

هشدار به کره شمالی

مایک پنس ، معاون رئیس جمهوری آمریکا ، در باره حضور ورزشکاران کره شمالی در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ گفت، نباید اجازه داد رهبر کره شمالی از این رخداد ورزشی برای بهبود وجهه تهاجمی خود و تضعیف حمایت های بین المللی از تحریم ها علیه آن کشور بهره برداری کند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا دو روز دیگر در راس هیاتی در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی در کره جنوبی شرکت خواهد کرد. هدف از حضور آقای پنس در این دوره از مسابقات مقابله با تلاش کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی برای نشان دادن حسن نیت در روابط بین المللی است.

المپیک زمستانی از روز پنجشنبه ۸ فوریه آغاز می شود.

آقای پنس در این مورد گفت: من به همراه همسرم و یک هیات آمریکایی، مسلماً ، برای تشویق ورزشکاران کشورمان به المپیک خواهیم رفت اما به صراحت بگویم ما به المپیک می رویم تا مطمئن شویم کره شمالی از المپیک زمستانی که یک نماد ورزشی پویاست، برای مخفی کردن ماهیت رژیم آن کشور استفاده نکند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا افزود: ما با رژیمی روبرو هستیم که به مردم خودش ستم می کند، کشورهای جهان را تهدید می کند، با شتاب در پی توسعه سلاح های اتمی و موشک های بالستیک است و از آن ها استفاده می کند تا همسایگانش و حتی آمریکا را تهدید کند.

آقای پنس گفت، آمریکا، باید اطمینان حاصل کند که هر گونه همکاری که امروز بین دو کره در رابطه با المپیک موجود است، تلاش برای انزوای رژیم کره شمالی در جامعه جهانی را مخدوش نکند و باید به مرحله ای برسد که به تهدیدات و توسعه و تولید سلاح های اتمی و موشک های بالستیک کره شمالی پایان داده شود.

رهبران کره جنوبی ورود رئیس هیات رئیسه مجلس کره شمالی در راس هیاتی عالی رتبه از آن کشور برای شرکت در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی را فرصتی دیپلماتیک برای حل بحران در شبه جزیره کره توصیف کرده اند. اما پرزیدنت ترامپ که از تلاش های دیپلماتیک برای حل بحران ها استقبال می کند ، رژیم کره شمالی را جنگ طلب می داند.

آقای پنس در پاسخ به این سئوال که آیا با سیاستمداران کره شمالی در حاشیه المپیک زمستانی دیدار و گفتگو خواهد کرد ، گفت ، چنین دیداری برنامه ریزی نشده است.

وی افزود: پرزیدنت ترامپ همیشه به گفتگو اعتقاد داشته است اما من درخواست ملاقات نکرده ام. باید دید چه رخ می دهد. اما پیام من در هر کجا با هر کسی که حضور داشته باشد، همین است که کره شمالی باید برای همیشه برنامه اتمی و موشکی جاه طلبانه خود را کنار بگذارد و به خواست نه تنها کشورهای منطقه و آمریکا بلکه سراسر جهان تن در دهد.

از سوی دیگر، رکس تیلرسون ، وزیر خارجه آمریکا نیز در پاسخ به همین سئوال گفت ، باید در انتظار رخدادها بود.

وی گفت: می خواهم در ارتباط با سفر معاون رئیس جمهوری به المپیک و این که آیا فرصتی برای ملاقات بوجود خواهد آمد ، بگویم که باید ببینیم چه پیش می آید.

پدر اتو وارمبیر ، دانشجوی آمریکایی که سال گذشته پس از آزادی از زندان در کره شمالی و بازگشت به آمریکا در گذشت، به همراه آقای پنس در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی ۲۰۱۸ شرکت خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG