لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۹

ایالات متحده هشدارهای جدیدی را در مورد مواد شیمیایی سمی «پی‌اف‌ای‌اس» در آب آشامیدنی صادر کرد


آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، روز چهارشنبه هشدارهای جدیدی را در مورد آلاینده‌های «سنتتیک» یا مصنوعی در آب آشامیدنی منتشر کرد.

رویترز به نقل از این سازمان دولتی آمریکا می‌نویسد، این آلاینده‌ها که از ترکیبات شیمیایی ساخته شده و نام «مواد شیمیایی ماندگار (پایا)» را گرفته‌اند، می‌توانند حتی در سطوح بسیار پایین، که قابل تشخیص نیست، نیز همچنان مضر باشند.

خانواده مواد شیمیایی سمی «پی‌اف‌ای‌اس» برای دهه‌ها در محصولات خانگی مانند ظروف نچسب، منسوجات مقاوم در برابر لک و آب و در فوم‌های (کف‌های) آتش‌نشانی و محصولات صنعتی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دانشمندان برخی از «پی‌اف‌ای‌اس» ها را با سرطان، آسیب کبدی، وزن کم نوزاد هنگام تولد، و سایر مشکلات سلامتی مرتبط دانسته‌اند. اما این مواد شیمیایی که به راحتی تجزیه نمی‌شوند و به خاطر همین واژه «ماندگار» یا «همیشگی» را گرفته‌اند، هنوز تحت نظارت و تنظیم دولت در نیامده است.

استفاده از فوم یا کف آتش‌‌نشانی برای خاموش کردن شعله‌های آتش - آرشیو
استفاده از فوم یا کف آتش‌‌نشانی برای خاموش کردن شعله‌های آتش - آرشیو

این آژانس قرار است در ماه‌های آینده قوانین پیشنهادی برای تنظیم و کنترل «پی‌اف‌ای‌اس» در آمریکا را صادرکند.

تا پیش از آن که این قوانین به اجرا در آید، این توصیه ها به منظور آگاه‌سازی ایالات، قبایل، و سیستم‌های آبی برای رسیدگی به آلودگی «پی‌آف‌ای‌اس» است.

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، نهادهایی را که «پی‌اف‌ای‌آس» در آب آشامیدنی پیدا می‌کنند، تشویق می‌کند تا ساکنان را مطلع کرده و نظارت و اقدامات لازم برای کاهش قرارگرفتن در معرض این ترکیبات شیمیایی سمی را انجام دهند.

افرادی که نگران آلودگی آب آشامیدنی‌شان با «پی‌اف‌ای‌سی» هستند باید یک فیلتر آب خانگی نصب کنند.

XS
SM
MD
LG