لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۰

چشم‌انداز صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها در آستانه سفر ترامپ به خاورمیانه


پرزیدنت ترامپ هفته آینده برای نخستین بار به خاورمیانه سفر می کند که بخشی از آن وقف ملاقات با رهبران اسرائیلی و فلسطینی خواهد شد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود که با مهارتش در فن مذاکره خواهد توانست رهبران اسرائیلی و فلسطینی را به میز مذاکره کشانده و در توافقی نهایی، نزاع به ظاهر حال نشدنی خاورمیانه را خاتمه بخشد.

اما از دید مقامات اسرائیلی و فلسطینی، چشم‌انداز رسیدن به راه حلی نهایی در سفری یک روزه به خاورمیانه بسیار ناچیز است، بویژه که آقای ترامپ طی چند هفته اخیر به خاطر اقدامات خبرسازی چون اخراج رئیس اف‌بی‌آی و همچنین تحقیقات کنگره درباره رابطه ستاد انتخاباتی ترامپ و مقامات روسیه، فرصت کافی برای تنظیم راه حلی دقیق برای نزاع خاورمیانه نداشته است.

اما مسوؤلیت احیای فرایند صلح خاورمیانه در نهایت بر دوش بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی است که هیچکدام تا به حال تمایل به زیر پا گذاشتن خواسته هایشان در مذاکرات صلح نشان نداده اند.

آقای ترامپ هفته آینده پس از توقف در عربستان سعودی، برای ملاقات با نتانیاهو به اورشلیم و پس از آن برای ملاقات با محمود عباس به بیت لحم در کرانه غربی خواهد رفت. اما کابینه ترامپ برنامه ای برای برگزاری یک ملاقات رودررو با حضور این دو رهبر در سفر هفته آینده خود ندارد. به گفته یک مقام ارشد کابینه ترامپ «فکر نمی کنیم اکنون زمان مناسبی برای این (ملاقات رودررو) باشد.»

آخرین دور مذاکرات صلح خاورمیانه میان اسرائیل و فلسطینی ها در سال ۲۰۱۴ متلاشی شد که از دلایل اصلی آن می توان از یک سو به ادامه شهرک سازی های اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطینی، و از سوی دیگر به خواسته فلسطینی ها برای تشکیل دولتی مستقل اشاره کرد.

با اینکه کابینه ترامپ هنوز طرح یا پیشنهادی برای راه حل صلح خاورمیانه تنظیم نکرده است، کارشناسان معتقدند تلاش های هفته آینده پرزیدنت ترامپ در سفر به خاورمیانه متمرکز باشد بر اینکه دو رهبر اسرائیل و فلسطینی را متقاعد کند صریحا متعهد شوند تا بدون هیچ شرط و شروطی به پای میز مذاکره بازگشته و برای مذاکرات صلح ضرب العجلی دقیق تعیین کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG