لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۶

واشنگتن‌پست از «توافق» برای «توقف پنج‌روزه» درگیری‌ها خبرداد؛ اسرائیل و آمریکا: هنوز توافقی حاصل نشده است


معترضان در اسرائیل خواستار آزادی فوری گروگان‌ها هستند.
معترضان در اسرائیل خواستار آزادی فوری گروگان‌ها هستند.

در حالی شنبه‌شب روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از برخی از منابع خبر از «توافق» بین اسرائیل، آمریکا و حماس برای آزادی تعدادی از گروگان‌ها در ازای «توقف پنج‌روزه» درگیری‌ها داده بود، نخست وزیر اسرائیل و مقامات آمریکایی گفتند که «هنوز» توافقی حاصل نشده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شنبه‌شب، روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از منابع آگاه گزارش داد که اسرائیل، ایالات متحده و حماس به توافقی آزمایشی برای آزادی ده‌ها زن و کودکی که در غزه گروگان گرفته شده بودند، در ازای توقف پنج روزه درگیری‌ها دست یافتند.

با این حال، هم بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و هم مقامات آمریکایی گفتند که «هنوز توافقی حاصل نشده است.»

این روزنامه روز شنبه نوشته بود که به گفته افرادی که با این «توافقنامه مفصل شش صفحه‌ای» آشنا هستند، آزادی گروگان می‌تواند «ظرف چند روز آینده آغاز شود، بدون اینکه هیچ مشکلی در لحظه آخر ایجاد شود.»

این گزارش در حالی منتشر شده بود که به نظر می‌رسد اسرائیل در حال آماده شدن برای گسترش حملات خود علیه شبه نظامیان حماس به جنوب غزه است.

بر اساس این توافق ادعایی که واشنگتن‌پست از آن گزارش داده اما توسط مقامات اسرائیل و آمریکا تایید نشده، همه طرف‌ها عملیات جنگی را برای حداقل پنج روز متوقف می‌کنند در حالی که هر ۲۴ ساعت ۵۰ گروگان یا بیشتر به صورت گروهی آزاد می‌شوند. حماس در جریان حمله ۷ اکتبر خود در داخل اسرائیل که منجر به کشته شدن ۱۲۰۰ نفر شد، حدود ۲۴۰ نفر را به گروگان گرفت.

یک سخنگوی کاخ سفید گفت که اسرائیل و حماس هنوز به توافقی در مورد آتش‌بس موقت نرسیده‌اند و افزود که ایالات متحده به کار برای دستیابی به توافق ادامه می‌دهد.

به نوشته این روزنامه آمریکایی این توقف همچنین برای اجازه ورود دادن به مقدار قابل توجهی از کمک‌های بشردوستانه است و افزود که طرح کلی این توافق طی هفته‌ها مذاکرات در قطر تنظیم شده است.

اما نتانیاهو شامگاه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «در مورد گروگان‌ها، شایعات غیرمستند بسیاری وجود دارد، گزارش‌های نادرست بسیاری وجود دارد. من می‌خواهم به صراحت بگویم: تا کنون، توافقی صورت نگرفته است. اما می‌خواهم قول بدهم: هر وقت چیزی برای گفتن وجود داشته باشد، ما در مورد آن به شما گزارش خواهیم داد.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی کاخ سفید نیز همچنین گفت که اسرائیل و حماس هنوز به توافقی در مورد آتش‌بس موقت نرسیده‌اند و افزود که ایالات متحده به کار برای دستیابی به توافق ادامه می‌دهد. یک مقام دوم آمریکایی نیز گفت که هیچ توافقی حاصل نشده است.

XS
SM
MD
LG