لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۶

جان کری و مذاکرات صلح اسراییل و فلسطینیان


نمایندگان اسراییل و فلسطینیان هفته پیش برای آغاز مذاکرات مستقیم دوجانبه در واشنگتن ملاقات کردند. جان کری، وزیرامورخارجه آمریکا که در امر کنار هم نشاندن دوطرف کارساز بود، گفت هدف مذاکرات، که تمام مسائل اصلی را دربر می گیرد، این است که ظرف ۹ماه توافق درباره وضعیت نهایی صورت گیرد. آمریکا درسراسر روند به عنوان تسهیل کننده ای برای دوطرف عمل خواهد کرد.

تزیپی لیونی وزیر دادگستری اسراییل و صائب اریقات مذاکره کننده اصلی فلسطیتی موافقت کردند ظرف دوهفته دوباره ملاقات کنند.
جان کری درکنفرانسی خبری رهبری شجاعانه بنیامین نتانیاهو و محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی را ستود.
او گفت "ما به این دلیل امروزاین جا هستیم که مردم اسراییل و فلسطین هردو رهبرانی دارند که حاضرند ندای تاریخ را بشنوند، رهبرانی که دربرابر انتقادها استوار خواهند ایستاد، زیرا می دانند کاری که انجام می دهند به سود ملت های آنهاست.

کری پذیرفت چالش های بزرگی در راه است، اما گفت "نمی توانیم آنچه را اغلب درخاورمیانه فراموش می شود نادیده بگیریم: مصالحه منطقی واصولی به نام صلح به این معنا است که همه سودببرند. موفقیت هر طرف برای دیگری مهم است، وهمه می توانند از مزایای صلح بهره مند شوند.
آقای کری گفت می توان روزی را تصورکرد که آرمان فلسطینیان برای داشتن کشوری از آن خودشان عملی شود. نباید فراموش کنیم که وجود شغل های جدید، خانه های جدید و صنایع جدید دریک کشورفلسطینی به نفع اسراییلی ها هم خواهد بود، اقتصاد پویا شریکانی جدید پیدا خواهد کرد.

کری گفت: همچنین می توانیم روزی را تجسم کنیم که اسراییلی ها براستی بتوانند در صلح زندگی کنند. صلحی نه به معنای نبود مناقشه، بلکه صلحی کامل و پایدار با ملت های عرب و مسلمان، و بدون حملات ویرانگر به مشروعیت اسراییل ... نمی توانیم فراموش کنیم که امنیت اسراییل به سود فلسطینی ها نیزخواهد بود.

وزیرامورخارجه آمریکا گفت دست یابی به «راه حل معتبر دو کشوری، تنها راه برای پایان گرفتن این مناقشه است. ما همه نیازداریم در باور خود به امکان پذیری صلح وفادار بمانیم، شجاعت کافی برای دست یابی به آن و تهور کافی جهت رسیدن به آنچه این دوملت از دیرباز در آروزی آن بوده اند، و شایستگی اش را دارند، داشته باشیم.»
XS
SM
MD
LG