لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

کری: اسراییلی ها و فلسطینی ها باید مصالحه کنند


مذاکره کنندگان اسراییلی و فلسطینی در واشنگتن، پس از گذشت نزدیک به ۳ سال برای اولین بار مذاکرات مستقیم صلح را ادامه می دهند. دو طرف درباره گام های بعدی در مذاکرات دو روزه گفتگو می کنند.

آنان دوشنبه شب در یک مراسم شام به میزبانی جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا در وزارت امورخارجه ایالات متحده کنار هم نشستند.

او از دو طرف خواست تا طی مذاکرات به یک مصالحه معنادار برسند.

آقای کری مسائل موجود را سخت، پیچیده، هیجانی و احساسی، و نمادین توصیف کرد. اما گفت عواقب کوشش نکردن برای حل این مسائل در مذاکرات می تواند بدتر باشد.

تیزپی لیونی، وزیر دادگستری از جانب اسراییل و صائب عریقات، مذاکره کننده شناخته شده، فلسطینی ها را نمایندگی می کنند.

مارتین ایندیک، سفیر سابق ایالات متحده در اسراییل نیز وزارت امورخارجه آمریکا را نمایندگی می کند. او می گوید نهایت کوشش خود را برای رسیدن به طرح مورد حمایت باراک اوباما برای تشکیل دو کشور اسراییل و فلسطین که در صلح و امنیت در کنار هم باشند، به کار می گیرد.

یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت اسراییل و فلسطینی ها توافق کردند که مذاکرات دست کم برای ۹ ماه ادامه یابد. او گفت البته این تاریخ به معنای تعیین یک ضرب الاجل برای دو طرف نیست و گفتگو ها به طور خودکار پس از این مدت متوقف نخواهد شد.

پیشتر به رغم مخالفت شدید وزیران ملی گرای افراطی در کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، این دولت با آزادی ۱۰۴ فلسطینی که به زندان های طولانی مدت محکوم شده بودند، موافقت کرد.
دولت محمود عباس گفته بود برای ادامه مذاکرات صلح، اسراییل باید این فلسطینی ها را آزاد کنند.

رسانه های اسراییلی می گویند زندانی هایی که آزاد می شوند، شامل آن دسته از فلسطینی هایی هستند که در دهه های گذشته حملات مرگباری را علیه نیروهای امنیتی و همچنین غیرنظامیان اسراییلی انجام داده اند.
وزیران ملی گرای افراطی در کابینه بنیامین نتانیاهو با آزادی این گروه از فلسطینی ها مخالفت کردند و آن را پاداشی به «تروریسم» توصیف کردند.

رسانه های اسراییل می گویند نخست وزیر این کشور طرح آزادی فلسطینی ها را تصمیمی «سخت» برای خود و خانواده قربانیان حملات فلسطینی ها توصیف کرد، اما آن را برای احیای مذاکرات صلح ضروری دانست.
XS
SM
MD
LG