لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

مذاکرات صلح خاورمیانه تا ۹ ماه ادامه خواهد داشت


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفت مذاکره کنندگان اسرائیلی و فلسطینی ظرف ۲ هفته دیگر در اسرائیل و مناطق فلسطینی دور بعدی مذاکرات صلح را پیش خواهند برد.

جان کری که میانجی مذاکرات صلح خاورمیانه است، مذاکرات جاری میان تزیپی لیونی، وزیر دادگستری اسرائیل و صائب عریقات، مذاکره کننده فلسطینی را «مثبت و سازنده» توصیف کرد و گفت متقاعد شده است که دو طرف می توانند به صلح برسند. آقای کری گفت دو طرف به «مذاکرات پایدار، بدون وقفه و همه جانبه» درباره مسائل کلیدی مورد اختلاف، پایبند هستند.

پیشتر در روز سه شنبه (٣٠ ژوئیه) باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با مذاکره کنندگان اسرائیلی و فلسطینی که به واشنگتن سفر کرده اند، دیداری خصوصی داشت. این دیدار یک روز پس از آن صورت گرفت که تزیپی لیونی و صائب عریقات اولین مذاکرات مستقیم خود را پس از سه سال وقفه، از سرگرفتند.
جزئیات جلسه خصوصی و پشت درهای بسته آقای اوباما با خانم لیونی و آقای عریقات مشخص نیست.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه میزبان میهمانی شامی با حضور نمایندگان اسرائیلی و فلسطینی بود. او پیشتر دو طرف را به «مصالحه منطقی» در مذاکرات ترغیب کرده بود.

آقا کری گفت مسائل مورد مذاکره پیچیده و بعضا آمیخته با احساسات و نمادین هستند اما عواقب پرهیز از نشستن در پشت میز مذاکره می تواند بدتر باشد.
مارتین ایندیک، سفیر سابق آمریکا در اسرائیل، نماینده عمده آمریکا در پیشبرد مذاکرات خواهد بود. او روز دوشنبه گفت که برای احقاق ایده اوباما در تشکیل دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین تمام تلاشش را می کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت اسرائیل و فلسطینی ها پذیرفته اند که برای دست کم ۹ ماه مذاکره کنند اما این توافق به معنای توقف خودبه خود مذاکرات پس از این مدت نیست.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با آزادی ١٠٤ زندانی فلسطینی به عنوان شرط آغاز مذاکرات توافق کرد. رسانه های اسرائیلی می گویند در بین این زندانیان، از جمله افرادی هستند که حملات مرگبار علیه غیرنظامیان و نیروهای امنیتی اسرائیل را ترتیب داده اند.
XS
SM
MD
LG