لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

باراک اوباما: دیپلماسی گزینه اول در قبال ایران است


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جلسه روز یکشنبه چهارم مارس نشست سالانه ایپک، کمیته روابط اسرائیل و آمریکا در واشنگتن دی سی
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جلسه روز یکشنبه چهارم مارس نشست سالانه ایپک، کمیته روابط اسرائیل و آمریکا در واشنگتن دی سی

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت هنگامی که بحث جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح اتمی به میان می آید، آمریکا تمامی گزینه ها، از جمله گزینه نظامی علیه ایران را بررسی می کند. آقای اوباما در اولین روز نشست سالانه ایپک، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، که روز یکشنبه در واشنگتن برگزار شد گفت ترجیح می دهد مسئله اتمی ایران از طریق دیپلماتیک حل شود.

باراک اوباما به اعضای پرنفوذ ایپک گفت «سخنان پراکنده درباره جنگ با ایران فراوان بوده.» او گفت چنین سخنان تهدیدآمیزی درباره حمله به ایران، با افزایش بهای نفت که مخارج پیشبرد برنامه اتمی ایران را برآورده می کند، تنها در جهت منافع تهران عمل کرده است. او گفت «الان زمان سروصدا نیست بلکه باید به فشارها زمان بدهیم تا تاثیر خود را بگذارند.»

سخنان رئیس جمهوری آمریکا در حالی ایراد می شود که نگرانی جهانی درباره برنامه اتمی ایران و احتمال اقدام یک جانبه اسرائیل علیه مواضع هسته ای ایران، بالا گرفته است. پیش بینی می شود که ایران، موضوع محوری مذاکره روز دوشنبه باراک اوباما با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید باشد.

اسرائیل و کشورهای عمده غربی ایران را متهم می کنند که تحت پوشش برنامه صلح آمیز، برای توسعه سلاح اتمی تلاش می کند. اتهامی که تهران آن را رد می کند.

ایران می گوید برنامه اتمی اش برای مقاصد صلح آمیز است و تاکید می کند که با برخی پیش شرط ها حاضر به شرکت در مذاکرات بین المللی است.

XS
SM
MD
LG