لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۰

عملیات بین‌المللی برای توقف فعالیت یک گروه جاسوسی سایبری ایران


مقامات اروپایی کار برای توقف یک کمپین جاسوسی سایبری را آغاز کرده اند که گفته می شود به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مرتبط است. این اولین عملیات از نوع خود پس از امضای توافق اتمی با ایران است.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از چندین شرکت امنیت سایبری و تحقیقاتی که فعالیت‌های این گروه را زیر نظر داشته‌اند، گروه هکر موسوم به "بچه گربه راکتی" (Rocket Kitten) از اوایل سال ۲۰۱۴ تاکنون حملات سایبری را علیه چهره‌های ارشد سیاسی و نظامی بین‌المللی انجام داده‌اند.

این کار می‌تواند تلاش‌های تهران برای جذب اطلاعات امنیتی از رقیبانی چون عربستان سعودی، ترکیه، اسرائیل، ایالات متحده و همچنین متحدش ونزوئلا را مختل کند.

پژوهشگران شرکت نرم‌افزاری و امنیتی اسرائیلی-آمریکایی "چک پوینت" می‌گویند ۱۶۰۰ چهره ارشد - از جمله اعضای خانواده سلطنتی سعودی، دانشمندان هسته‌ای اسرائیل، مقامات ناتو، و دگراندیشان ایرانی و حتی همسران ژنرال‌های ارشد کشورهای مختلف - هدف حملات جاسوسی سایبری گروه فوق قرار گرفته‌اند.

شاهار تل مدیر شرکت امنیت سایبری آمریکایی-اسرائیلی چک پوینت به خبرگزاری رویترز گفت، این شرکت همکارانش در بریتانیا، آلمان و هلند را در جریان گذاشت و آنها نیز پلیس کشورهای خود را در جریان جزئیات و محل سرورهای "فرماندهی و کنترل، که تحت مدیریت ایران عملیات را انجام می‌دادند، قرار دادند.

شین بت، سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل گفت "این مسئله برایش بیگانه نیست،" اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

هکرهای گروه موسوم به "بچه گربه راکتی" (Rocket Kitten) در تهران برای انجام عملیات سایبری در عربستان سعودی، اسرائیل، اروپا، ایالات متحده، ونزوئلا و خود ایران از کامپیوترهایی در ا روپا استفاده کرده اند.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی سپاه پاسداران در تهران خبر اخیر را رد کرده است.

ایران در گذشته هدف حملات سایبری و ویروس‌های کامپیوتری از جمله استاکس نت قرار گرفته است که سلاحی سایبری و ساخت آمریکا و اسرائیل است و توانست به برخی تاسیسات کامپیوتری مربوط به برنامه اتمی ایران آسیب برساند.

XS
SM
MD
LG