لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۴

دیدگاه متفاوت آمریکایی ها در نحوه برخورد با اسلامگرایی افراطی


بررسی های جدید در آمریکا نشان می دهد بین دموکرات ها و جمهوریخواهان در این باره که رئیس جمهوری بعدی چگونه باید به افراط گرایی اسلامی بپردازد، اختلاف نظر زیادی وجود دارد.

نتایج مطالعات مرکز پژوهشی "پیو" حاکی است که ۶۵ درصد جمهوریخواهان، یا کسانی که به جمهوریخواهی گرایش دارند، معتقدند جانشین پرزیدنت اوباما باید صریح تر درباره افراط گرایی اسلامی حرف بزند، حتی اگر شامل انتقاد از اسلام باشد. با این حال، ۷۰ درصد دموکرات ها بر این باورند که رئیس جمهوری بعدی باید بیشتر دقت کند.

اما بطور کلی، نیمی از تمام آمریکایی ها می خواهند رئیس جمهوری آینده هنگام سخن گفتن در باره افراط گرایی اسلامی، تمامیت اسلام را محکوم نکند.

در این بررسی، که ماه گذشته انجام گرفت، همچنین معلوم شد که نزدیک به نیمی از پاسخ دهندگان بر این عقیده هستند که برخی از شهروندان مسلمان نگرش های ضد آمریکایی دارند، از جمله ۱۱ درصد که معتقدند "اکثر" یا "تقریبا تمام" مسلمانان آمریکایی، ضد آمریکا هستند.

بررسی قبلی که در ماه دسامبر توسط پیو انجام گرفت، نشان داد نزدیک نیمی از آمریکایی ها بر این باورند که اسلام احتمالا بیشتر از مذاهب دیگر خشونت را تشویق می کند، و شمار کوچکتری گفتند از تشدید افراط گرایی اسلامی در آمریکا "بسیار نگران" هستند.

اما بررسی جدید حاکی است که حدود دو سوم آمریکایی ها معتقد هستند مشکل بزرگتر از این است که افراد خشن، برای توجیه کارهایشان، از اسلام استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG