لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

یونسکو تخریب شهر باستانی نمرود در عراق را محکوم کرد


مدیر سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو، تخریب شهر باستانی نمرود در شمال عراق توسط گروه داعش را محکوم کرده است و می گوید تخریب آگاهانه میراث فرهنگی به منزله «جنایت جنگی» است.

ایرنیا بوکووا، روز جمعه گفت «بونسکو مصمم است برای مستند کردن و حفظ میراث فرهنگی، عراق هر کاری را لازم است انجام دهد و رهبری جنگ علیه قاچاق آثار فرهنگی را، که مستقیما به تامین هزینه های تروریسم کمک می کند، بر عهده بگیرد.»

او همچنین از تمام رهبران سیاسی و مذهبی در منطقه خواست علیه این اقدامات داعش برخیزند و در ادامه یادآور شد که «برای نابودی میراث فرهنگی بشری، هیچ توجیه سیاسی یا مذهبی وجود ندارد.»

پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی، روز پنجشنبه و در جدیدترین حمله علیه میراث تاریخی عراق، تخریب آثار باستانی در نمرود را آغاز کردند. به گفته مقامات عراقی، آنها در حمله که پس از نماز ظهر آغاز شد، از بولدوزر و خودروهای سنگین استفاده کردند.

وزارت گردشگری عراق در بیانیه ای گفت داعش «با حمله به مراکز تاریخی، به نادیده گرفتن اراده جهانی و احساسات بشریت ادامه می دهد.»

یک باستانشاس عراقی نیز گفت «متاسفم بگویم که همه چنین انتظاری داشتند. آنها می خواهند میراث های فرهنگی و تاریخی عراق را یکی پس از دیگری از بین ببرند.»

دولت عراق می گوید گستره این جدیدترین حمله داعش در نمرود، هنوز کاملا مشخص نشده است.

از جمله گنجینه های نمرود، مجسمه های «لاماسو» است که شیرها یا گاوهای بالدار باسرهای انسان را نشان می دهد.

یک عضو انجمن آرشیتکت های عراق به روزنامه نیویورک تایمز با بیان این که حتی نمی تواند بزرگی این خسارت را تشریح کند، افزود «این یکی از مشهورترین و شاید یکی از مهمترین مکان ها در جهان است.»

نمرود، یکی از مراکز عمده دوره آشوریان، بیش از ۳ هزار سال پیش ایجاد شد و در کرانه رود دجله، در حدود ۳۰ کیلومتری شهر موصل قرار دارد. تروریست های داعش اخیرا آثار هنری قیمت ناپذیر در موزه آن را از بین بردند.

جهادی ها آثار هنری را به این دلیل از بین می برند که در تعبیر سختگیرانه آنها از اسلام، مجسمه ها، بت ها و حرم ها، به منزله بت پرستی هستند.

وزارت گردشگری عراق در بیانه ای گفت «بدون مجازات رها کردن این اشرار، آنها را ترغیب خواهد کرد تمدن بشری را کاملا از بین ببرند، بویژه تمدن قسطنطنیه را که جایگزینی برای آن نیست.»

این وزارتخانه همچنین خواستار کمک شورای امنیت سازمان ملل متحد در این زمینه شد.

XS
SM
MD
LG