لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۴

مقام‌های اطلاعاتی آمریکا و عراق: داعش مصمم به ساخت سلاح شیمیایی است


مقام‌های اطلاعاتی آمریکا و عراق معتقدند گروه موسوم به دولت اسلامی مصمم به ساخت سلاح‌های شیمیایی است و گروهی را هم مأمور انجام تحقیقات و آزمایشات مربوطه با همکاری گروهی از متخصصان عراقی، سوری و دیگر کشورهای منطقه کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه در گزارشی نوشت، چنین نتیجه‌گیری می‌تواند زنگ خطری باشد از وقوع حملات تروریستی در شهرهای مختلف کشورهای غربی؛ هر چند مقام‌های آمریکایی معتقد نیستند که داعش توانایی ساخت سلاح‌های پیشرفته شیمیایی را داشته باشد.

به عقیده آنها، داعش در حال حاضر نمی‌تواند سلاح‌هایی، مثلا حاوی گاز اعصاب، که برای عملیات تروریستی علیه شهروندان غیرنظامی می‌تواند به کار گرفته شود را تهیه کند، اما همین که توانسته‌ در جبهه‌های سوریه و عراق از گاز خردل استفاده کند، خود زنگ خطر است.

مانوئل والس نخست وزیر فرانسه روز پنجشنبه در سخنانی در برابر قانون‌گذاران پارلمان، با بیان این که تروریسم فرانسه را به خاطر آنچه که هست هدف قرار داد، نه به دلیل اقدامات ما در عراق و سوریه، گفت "ما می دانیم که خطر استفاده از تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی هم وجود دارد."

مقام‌های عراقی هم می‌گویند تصرف بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه توسط پیکارجویان داعش و ایجاد منطقه‌ای امن برای خود در یک سال گذشته در آن مناطق، مسئولان عراق را از برنامه‌های این گروه افراطی برای انجام حملات ترویستی بیش از پیش نگران کرده است.

آسوشیتدپرس در ادامه به نقل یکی از مقام‌های ارشد اطلاعاتی عراق نوشت "آنها اکنون از آزادی عمل کامل برای انتخاب مکان مناسب برای احداث آزمایشگاه و تاسیسات، و همچنین طیف وسیعی از متخصصان، چه نظامی و چه غیرنظامی، برای کمک به رسیدن به این هدف برخوردار هستند."

این مقام عراقی، مانند دیگر مقام‌های اطلاعاتی عراق و آمریکا که اطلاعات دست اولی از برنامه داعش برای ساخت سلاح‌های شیمیایی در اختیار دارند، به دلیل حساسیت موضوع نخواست که هویتش فاش شود.

پیش از این اخباری از بکارگیری سلاح های شیمیایی توسط داعش منتشر شده بود، که نگرانی ها از توانایی آن گروه را برای ساخت این سلاح ها یا دسترسی به ذخایر اعلام نشده ای که احتمالا تصرف کرده، افزایش داده است.

در آخرین مورد، کارشناسان سازمان منع سلاح های شیمیایی اواسط آبان ماه گفتند در شهری که داعش علیه یک گروه دیگر در سوریه می جنگید، گاز خردل مورد استفاده قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG