لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

داعش در سوریه از گاز خردل استفاده کرده است


عکس ترئینی
عکس ترئینی

کارشناسان سازمان منع سلاح های شیمیایی می گویند در شهری که داعش علیه یک گروه دیگر در سوریه می جنگید، گاز خردل مورد استفاده قرار گرفته است. موضوعی که نگرانی ها از توانایی داعش به تولید سلاح های شیمیایی یا دسترسی آن به ذخایر اعلام نشده ای که تصرف کرده، را افزایش داده است.

کارشناسان تسلیحات شیمیایی: داعش در سوریه از گاز خردل استفاده کرده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

یک گزارش محرمانه سازمان منع سلاح های شیمیایی OPCW در آخر ماه گذشته میلادی، با اطمینان کامل نتیجه گیری کرده است که دست کم دو نفر در شهر مارع، واقع در شمال حلب در سوریه، در معرض گاز خردل قرار گرفتند.

این گزارش همچنین افزود: احتمالا مرگ یک کودک نیز بر اثر گاز خردل بوده است.

این یافته ها نخستین تایید رسمی استفاده از گاز خردل در سوریه از تاریخی است که دولت آن کشور پذیرفت ذخائر سلاح های شیمیایی خود، از جمله گاز خردل، را نابود کند.

گزارش از آنجا که موظف به مشخص کردن نام عامل نبوده، از گروه داعش نام نبرده است، ولی منابع دیپلمیاتیک گفته اند گاز خردل در درگیری های میان داعش و یک گروه دیگر در شمال حلب استفاده شده است.

این منابع افزودند، این گزارش سوالات جدی در مورد این که منبع گاز خردل از کجاست، طرح می کند و این که نگرانی هایی را درباره توانایی تولید یا ذخیره این مواد از سوی داعش بر می انگیزد.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد، گزارش سازمان منع سلاح های شیمیایی که در ۲۹ اکتبر به کشورهای عضو ارائه شده، بسیار نگران کننده است و تایید می کند که از مواد شیمیایی مسموم و احتمالا گاز کلر علیه مناطق تحت کنترل اپوزیسیون در استان ادلب و توسط هلیکوپترهای حامل مواد شیمیایی که تنها رژیم بشار اسد دارای آنها است، استفاده شده است.

این گزارش آخر ماه جاری رسما به سازمان ملل متحد تسلیم می شود تا به مدارک دیگری مبنی بر استفاده گروه افراطی داعش از سلاح های شیمیایی در سوریه و عراق افزوده شود.

دولت سوریه بعد از مرگ صدها نفر به خاطر مسمومیت گاز سارین، سال ۲۰۱۳ میلادی پذیرفت که ذخایر سلاح های شیمیایی خود را نابود کنند.

دولت بشار اسد اعلام کرده که تا تابستان سال گذشته، حداقل ۱۳۰۰ تن مواد شیمیایی نابود شده اند؛ اما هنوز چند دولت غربی نسبت به این که دولت اسد زرادخانه کامل تسلیحات شیمیایی خود را نابود کرده، ابراز تردید می کنند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG