لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

پمپئو بعد از اعلام تحریم کشتیرانی ایران: فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی ادامه می‌یابد


مایک پمپئو
مایک پمپئو

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۳ شهریور در توئیتی گفت، فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی ایران ادامه می‌یابد.

وی با اشاره به تحریم‌های امروز آمریکا بر نیروی قدس گفت، «رژیم ایران اسد قاتل و عوامل نیابتی تروریستی مانند حزب‌الله را از طریق فروش قاچاق نفت تامین مالی می‌کند.»

آقای پمپئو اضافه کرد، «ما به قطع دسترسی ایران به منابع مالی مورد نیازش برای بی‌ثبات کردن خاور میانه ادامه خواهیم داد.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا پیشتر اعلام کرد شبکه کشتیرانی مورد استفاده ایران برای انتقال نفت و حمایت از سپاه و نیروی قدس را تحریم کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده هم در بیانیه‌ای گفت در ازای دریافت اطلاعاتی که منجر به ایجاد اختلال در ساز و کار مالی سپاه پاسداران و شاخه‌های آن، از جمله نیروی قدس شود، تا حداکثر ۱۵ میلیون دلار پاداش پرداخت خواهد کرد.

روز چهارشنبه همچنین، برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت که کارزار فشار حداکثری آمریکا به طور قاطع نشان داده است که هیچ مصونیت یا معافیتی در تحریم‌های ایران در کار نخواهد بود و هر گونه اقدام قابل تحریم، تحریم خواهد شد.

فشار حداکثری آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین دولت حامی تروریسم، در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

برنامه موشکی ایران، حمایت از گروه های تروریستی و نقض گسترده حقوق بشر از جمله انتقادات آمریکا و دیگر کشورها به رژیم ایران است. آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحدهبرای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG