لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

وزارت خارجه آمریکا: رژیم ایران درد ناشی از کارزار فشار حداکثری ما را احساس می‌کند


وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که فشار بر جمهوری اسلامی باز هم افزایش خواهد یافت.
وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که فشار بر جمهوری اسلامی باز هم افزایش خواهد یافت.

وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید که رژیم جمهوری اسلامی ایران درد ناشی از کارزار فشار حداکثری آمریکا را احساس می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا پنجشنبه شب در توئیتر خود، با اشاره به لیست جدید اضافه شده به تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران نوشت: «خزانه‌داری آمریکا این هفته با اعمال تحریم بر شبکه ای از شرکت‌های مورد استفاده ایران برای دور زدن تحریم‌ها و تامین مالی تروریسم، فشارها را بیشتر کرد.»

وزارت خارجه آمریکا در توئیت خود تاکید کرد که ایالات متحده تسلیم نخواهد شد و فشار افزایش خواهد یافت.

در یک هفته اخیر دو لیست جدید به فهرست تحریم های جمهوری اسلامی ایران اضافه شد. ابتدا خزانه داری آمریکا روز جمعه دوم فروردین نام ۳۱ فرد و نهاد را به فهرست تحریم‌های ایران، موسوم به اس‌دی‌ان، اضافه کرد. در آن تحریم ها، ۱۴ شخص حقیقی و ۱۷ شخصیت حقوقی، مرتبط با مجموعه «سازمان پژوهش و نوآوری‌های دفاعی» (سپند) به دلیل دست داشتن در برنامه اتمی جمهوری اسلامی، تحریم‌ شدند. محسن فخری‌زاده، که تا پیش از سال ۲۰۰۴ مسئول برنامه اتمی ایران بود ، در سال ۲۰۱۱ مجموعه‌ «سازمان پژوهش و نوآوری‌های دفاعی» را راه انداخت.

روز سه شنبه ۶ فروردین نیز خزانه داری آمریکا ۲۵ شخصیت حقیقی و نهاد دیگر را به تحریم های جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد. در میان نهادهای تحریمی جدید، نام بانک انصار که وابسته به بنیاد تعاون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است نیز دیده می شود.

دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای که منتشر کرد، نوشت که ۹ شخصیت حقیقی و ۱۶ نهاد به خاطر انتقال پول برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در فهرست تحریم ها قرار گرفته اند.

این بیانیه می‌افزاید که این افراد و نهاد ها در ایران، امارات و ترکیه فعال هستند.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد. پرزیدنت ترامپ در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته دستور بازگشت تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشک بالستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

در ماههای گذشته چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف شد و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آن‌ها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آن‌ها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG