لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۳

مجلس نمایندگان آمریکا در قطعنامه‌ای، فشار بر بهائیان ایران را محکوم کرد


مجلس نمایندگان آمریکا در قطعنامه جدیدی از سرکوب اقلیت بهایی توسط جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد.

این قطعنامه چهارشنبه شب به تصویب مجلس نمایندگان رسید. این قطعنامه توسط الیوت انگل، ایلیانا راس-لتینن و تد دویچ، از اعضای دموکرات و جمهوریخواه مجلس نمایندگان تهیه شده بود.

بر اساس بندی از این قطعنامه، از پرزیدنت ترامپ و همچنین سایر کشورها خواسته شده که ضمن محکومیت اقدام جمهوری اسلامی ایران در برخورد با بهائیان، از جمهوری اسلامی آزادی زندانیان را خواستار شوند.

در هفته های اخیر چندین گزارش از شهرهای مختلف ایران درباره فشار بر بهائیان مخابره شده بود.

سپیده کشاورز، میترا بدرنژاد و فرج الله بنگاله سه نفر از کسانی است که هفته های اخیر بازداشت شدند.
سپیده کشاورز، میترا بدرنژاد و فرج الله بنگاله سه نفر از کسانی است که هفته های اخیر بازداشت شدند.

​آبان ماه گزارش شد در ادامه موج برخورد با بهائیان در ایران، یک شهروند بهایی در تهران بازداشت و نفر دیگر در اهواز به زندان محکوم شدند. بر اساس این گزارش ها، ماموران امنیتی صبح سه شنبه ۲۹ آبان، سپیده کشاورز شهروند بهایی ساکن تهران را در خانه بازداشت کرده و به محل نامعلومی بردند.

گزارش دیگری نیز حاکی از آن است که میترا بدرنژاد و فرج الله بنگاله شهروندان بهایی ساکن اهواز، هر یک به ۵ سال زندان محکوم شدند.

پیش از این در ابتدای آبان نیز برخی وبسایت های خبری در خبرهای جداگانه گزارش دادند سه شهروند بهایی در ایران بازداشت و سه شهروند دیگر به زندان محکوم شده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، شنبه شب سه شهروند بهایی در تبریز به نام‌های کامبیز میثاقی، شهریار خداپناه و فرزاد بهادری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

در میان این افراد، فرزاد بهادری چهار سال پیش بازداشت و محاکمه شده بود.

همزمان، سه شهروند بهایی دیگر به نام‌های ناصر باقری، فائز باقری و روحا ایمانی توسط دادگاهی در شهر یزد به زندان محکوم شدند.

اواخر مهر امسال، در پی بازداشت های گسترده بهائیان در مناطق مختلف ایران، دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی تحت عنوان آزار و اذیت و بازداشت بهائیان در ایران نوشت که در ماه‌های اخیر بازداشت ایرانیان بهایی روند افزایشی داشت و تنها طی دو ماه بیش از ۲۰ تن از شهروندان بهایی را در شهرهای شیراز، اصفهان و کرج بازداشت کردند.

تابستان امسال نیز دهها شهروند بهایی از تحصیل در دانشگاه محروم شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها نقض حقوق اقلیت های مذهبی و آزار پیروان آنها در ایران را محکوم کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در یک سخنرانی در مهر ماه گذشته، حکومت ایران را نمونه زیر پا گذاشتن حقوق اقلیت‌های مذهبی دانست.

وزارت خارجه آمریکا نیز خرداد امسال در گزارش سالانه آزادی مذهب به موارد نقض حق آزادی مذهب و حقوق بشر در سال ۲۰۱۷ در ایران اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG