لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

عضو شورای شهر شیراز که به خاطر حمایت از دو بهایی بازداشت شده بود، آزاد شد


مهدی حاجتی ۳۹ ساله، عضو شورای پنجم شهر شیراز
مهدی حاجتی ۳۹ ساله، عضو شورای پنجم شهر شیراز

مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز، که به دلیل حمایت از شهروندان بهایی بازداشت شده بود، با قید وثیقه به صورت موقت آزاد شد.

خبرگزاری ایسنا گزارش داد که آقای حاجتی عصر یکشنبه ۱۵ مهر با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد و قرار است تا پایان تحقیقات پرونده تحت نظر بماند.

این عضو شورای شهر شیراز، پنجم مهر توسط دستگاه های امنیتی استان فارس بازداشت شد.

برخی رسانه ها گزارش داده بودند که او احتمالا به دلیل توئیتی که در حمایت از دو فرد بهایی بازداشت شده نوشته بود، از سوی دستگاه های امنیتی بازداشت شد.

ایسنا ضمن اعلام آزادی موقت آقای حاجتی، به نقل از رئیس دادگستری استان فارس نوشت که صرف‌نظر از دفاع این عضو شورای شهر از شهروندان بهایی، اتهامات دیگری در سایر جرائم عمومی علیه او مطرح است. این مقام قضایی توضیح بیشتری درباره اتهامات آقای حاجتی نداد.

توئیت مهدی حاجتی درباره دو بهایی بازداشت شده.
توئیت مهدی حاجتی درباره دو بهایی بازداشت شده.

مهدی حاجتی که پیش از دستگیری به شکل فعالی در فضای توئیتر حضور داشت، روز سوم مهرماه، در حساب کاربری خود درباره تلاشش برای آزادی دو شهروند بهایی نوشت: «ده روز گذشته را به هر دری زده‌ام تا دو دوست بهایی بازداشت شده آزاد گردند و به نتیجه نرسیده‌ام. نسل ما موظف است مادامی که مقابل دشمنان خارجی ایستاده است در تلاش برای اصلاح رویه‌های قضایی و سایر اموری که عدالت اجتماعی را به خطر انداخته کم نگذارد».

اکانت حاجتی ساعاتی پس از دستگیری به دلایل نامشخصی مسدود شد.

هر چند در زیر پست حاجتی کامنت تهدید آمیزی با این محتوا که او را گوشمالی خواهند داد، دیده می شود اما برخی ها دستگیری این عضور شورای شهر شیراز را بی ارتباط با به پیگیری های اخیرش در رابطه با تخریب اماکن میراث فرهنگی شیراز نمی دانند.

توئیت تهدید آمیز علیه این عضو شورای شهر شیراز
توئیت تهدید آمیز علیه این عضو شورای شهر شیراز

پارسایی نماینده مردم شیراز در مجلس در این باره به خبرگزاری ایسنا عنوان کرد که حاجتی به خاطر پیگیری هایش درباره تخریب امکان میراثی چندین بار تهدید شده بود.

اعتراضات حاجتی درباره طرح توسعه حرم شاهچراغ و اتصال آن به سید علاالدین حسین، تولیت شاهچراغ بود که باعث تخریب ۵۷ هکتار زمین با چند خانه تاریخی در این محوطه می شد.

پیگیری های حاجتی در حالی بود که به گفته خبرگزاری ایلنا دو خانه تاریخی دوره قاجار در شهر شیراز «شبانه» تخریب شدند.

مهدی حاجتی در رابطه با پیگیری هایی که داشت اردیبهشت ماه امسال در اعتراض به مدیرکل میراث فرهنگی فارس این توئیت را منتشر کرد: «جناب آقای امیری، مدیرکل محترم میراث فارس، اگر توان حفظ این میراث را ندارید، استعفاء دهید!»

توئیت حاجتی مربوط به میراث فرهنگی فارس
توئیت حاجتی مربوط به میراث فرهنگی فارس

این عضو شورای شهر شیراز به جزء دغدغه میراث فرهنگی، پیش از این هم در توئیت هایش از حقوق شهروندی و تبعیض جنسیتی سخن گفته بود.

در این باره می توان به توئیت های او در حمایت از سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد و توئیتی درباره حق امضا نداشتن همسرش برای بخیه سر دخترش در بیمارستان اشاره کرد:

بازداشت مهدی حاجتی واکنش چندتن از نمایندگان مجلس را نیز به همراه داشت.

بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز به خبرگزاری ایسنا گفت: «متأسفانه بعضاً با یک جرم مشهود مثل تخریب اماکن میراثی و اماکن ملی که در شیراز اتفاق می‌افتد، برخورد نمی‌شود اما یک عضو شورای شهر به خاطر توئیتش بازداشت می‌شود که این به نفع منافع ملی و انسجام کشور نیست. قطعاً نمی‌توان دفاع عضو شورای شهر از حقوق شهروندی چند شهروند را به حساب حمایت او از یک فرقه دانست.»

عبدالکریم حسین زاده، نماینده مردم نقده و اشنویه در توئیتی با انتقاد از بازداشت مهدی حاجتی، او را یکی از شریفترین اعضای شورای شهر شیراز توصیف کرد.

دیگر واکنش ها هم با هشتگ نام مهدی حاجتی در شبکه های مجازی قابل توجه است:

احسان بداغی روزنامه نگار، در حمایت از مهدی حاجتی این گونه نوشت:

اعظم یکی از کاربران توئیتر هم از فسادی که ایران را فراگرفته سخن گفت و در توئیتر نوشت: «مضحک تر از خود بازداشت، اتهام مهدی حاجتی است، دفاع از حقوق شهروندان بهایی. با همین استدلال، وکلای دادگستری را هم بخاطر دفاع از حقوق افرادی که مجرم میدانید، بازداشت کنید.»

کاوه مدنی، کارشناس جوان محیط زیست که خود چند وقتی به عنوان معاون سازمان محیط زیست ایران بود اما پس از رویارویی با برخی از اتهامات مجبور به ترک ایران شد، این ویدئو را از سخنان مهدی حاجتی در شورای شهر با این نوشته منتشر کرد: «جرم "جوان" بودن را از قلم نیندازیم. آنها بی اندازه از جوانانی که قلبشان برای ایران و ایرانی می‌تپد، بی پرده ابراز نارضایتی می‌کنند و بی پروا از مشکلات می‌گویند و هر گونه ظرفیت رشد و رهبری برای تغییر و بهبود دارند، می‌هراسند.»

مهدی حاجتی در حالی با اتهام ارتباط با شهروندان بهایی بازداشت شد که چند وقتی است دور جدیدی از بازداشت بهائیان در ایران آغاز شده است.

حکومت جمهوری اسلامی ایران آئین بهایی را قبول ندارد و پیروان آن را بازداشت و زندانی می کند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران چندی پیش تاکید کرد که هیچ‌کس در جمهوری اسلامی، به دلیل مخالف بودن فکر و نظرش با حکومت، تحت تعقیب و فشار قرار نمی گیرد و مسئولان ایران هم از جرم نبودن بهاییت در ایران سخن می گویند اما همچنان هم اشخاصی با عقاید بهائیت بازداشت می شوند و به سادگی حق تحصیل و کار از آن ها گرفته می شود.

ایالات متحده آمریکا و نهادهای حقوق بشری بارها ایران را به نقض حقوق اقلیت هایی چون بهائیان محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG