لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۰

گفتگوی اختصاصی صدای آمریکا با مقام نظامی ایالات متحده درباره تضمین آزادی عبور کشتی ها از تنگه هرمز


آدمیرال جان ریچاردسون ، فرمانده عملیاتی نیروی دریایی آمریکا
آدمیرال جان ریچاردسون ، فرمانده عملیاتی نیروی دریایی آمریکا

مقام های نظامی آمریکا می گویند، آماده مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس هستند و در صورتی که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی اقدام به بستن تنگه هرمز کند، با واکنش نیروی دریایی آمریکا و متحدانش روبرو خواهد شد.

آدمیرال جان ریچاردسون، فرمانده عملیاتی نیروی دریایی آمریکا در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا گفت، ما قطعا، آزادی کشتیرانی در تنگه ی بسیار مهم هرمز را حفظ خواهیم کرد.

مقام های نظامی آمریکا می گویند، از نزدیک مانور نظامی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس را تحت نظر دارند و آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز را حفظ خواهند کرد.

نیروی دریایی آمریکا مدافع موازین دریایی بین المللی است که عبور امن کشتیرانی در تنگه هرمز، تضمین شود.

به تازگی حسن روحانی و مقام های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تهدید کرده بودند که لازم شود جمهوری اسلامی تنگه هرمز را می بندد.

آدمیرال ریچاردسون گفت، اگر ایران اقدام به بستن تنگه هرمز کند، نیروی دریایی آمریکا و متحدانش که در منطقه هستند می توانند با این تهدید مقابله کنند و در صورت لزوم می توانیم از زور بیشتر نیز استفاده کنیم.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا نیز پیشتر ضمن هشدار به جمهوری اسلامی ایران علیه بستن تنگه هرمز گفت، چنین اقدامی حمله به کشتیرانی بین المللی خواهد بود و با واکنش بین المللی مواجه خواهد شد.

نیروی دریایی آمریکا از پنج ماه پیش، ناو هواپیمابر در منطقه نداشته است اما به گفته آدمیرال ریچاردسون، ناوشکن یو اس اس سولیوان مجهز به موشک هدایت شونده هم اکنون در خلیج فارس است و چند کشتی نیز در مسیر بحرین هستند.

یک مقام دیگر نظامی آمریکا در مصاحبه با صدای آمریکا ضمن اشاره به استفاده از ناوشکن ، زیر دریایی و بمب افکن و تجهیزات نظامی بریتانیایی و فرانسوی در حملات و عملیات در سوریه گفت، همیشه لازم نیست برای عملیات موثر از ناو هواپیما بر استفاده شود.

تنش بین تهران و واشنگتن از زمان خروج آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام ، بالا گرفته است.

ایالات متحده از توافق هسته ای خارج شده و در دو نوبت در میانه مرداد و آبان قرار است تحریم های هسته ای و نفت و گاز ایران بازگردد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG