لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

آیا هدف گرفتن باب المندب توسط شبه نظامیان حوثی ارتباطی با تهدیدهای ایران دارد؟


العربیه در گزارشی نوشت: جنبش حوثی های مورد حمایت ایران در یمن روز چهارشنبه اعلام کرد که یکی از پهبادهایش به پالایشگاه شرکت دولتی نفت سعودی «آرامکو» در ریاض حمله کرده است.

نیروهای ارتش یمن هم مین هایی را که توسط حوثی ها در ساحل غربی استان «حجه» کار گذاشته شده بود، خنثی کرده اند. خالد الفالح، وزیر انرژی و صنایع و منابع معدنی عربستان سعودی، می گوید این حمله باعث شد عربستان سعودی حرکت تمام کشتی های حامل نفت خام را که از «تنگه باب المندب» عبور می کنند تا برقراری امنیت کشتیرانی متوقف کند.

بنا بر تخمین اداره اطلاعات انرژی آمریکا، روزانه حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام و فرآورده های نفتی از تنگه باب المندب عبور می کند که ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه از آن به سوی اروپا رفته و ۲ میلیون بشکه دیگر از اروپا به خاورمیانه و آسیا می رود. این تنگه راه مهمی برای رساندن فرآورده های نفتی اروپا به بازار جهانی است.

عربستان سعودی کماکان می تواند با دور زدن تنگه باب المندب از خط لوله عظیم «شرق-غرب» برای انتقال نفت خام از میادین نفتی اش به خلیج و شهر «ینبع» در ساحل دریای سرخ استفاده کند. خط لوله عظیم «شرق-غرب» ظرفیت انتقال روزانه ۵ میلیون بشکه نفت را دارد.

کارشناسان این امر را رد نمی کنند که این حمله به شکلی با تهدیدهای اخیر ایران به بستن تنگه هرمز ارتباط داشته باشد. نفتکش ها روزی ۱۸ میلیون بشکه نفت خام را از تنگه هرمز عبور می دهند. بر مبنای تحریم های آمریکا صادرات نفت ایران در چهارم نوامبر ممنوع خواهد شد.

هدف گرفتن تانکرهای نفت در دریای سرخ و مختل کردن کشتیرانی بین المللی حرکتی تازه در این جنگ محسوب می شود.

ریچارد مالینسون، تحلیلگر امور ژئوپولیتیک در موسسه مشاوره ای «انرژی اسپکت» در لندن، می گوید: «یقینا انگشت اتهام به سوی ایران، حامی دیرین حوثی ها، نشانه خواهد رفت، اگر چه سعودی ها و دیگران در مورد ابعاد نفوذ ایران بر این گروه یمنی مبالغه می کنند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG