لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

همزمان با مانور دریایی بزرگ ایران؛ واکنش آمریکا به تهدید بستن تنگه هرمز


آمریکا می گوید برای مقابله با تهدید های جمهوری اسلامی ایران علیه آزادی کشتیرانی در خلیج فارس آمادگی کامل دارد. این هشدار آمریکا، با گزارشهائی مصادف شده است که از تصمیم تهران برای برگزاری یک مانور دریائی با استفاده از صد قایق توپدار حکایت دارد.

به گزارش رویترز، جمهوری اسلامی ایران یک مانور نظامی گسترده در خلیج فارس را تدارک می بیند که نشان دهد می تواند تنگه هرمز را ببندد.

کاپیتان «بیل اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده که بر نیروهای نظامی آمریکا در خاورمیانه نظارت دارد، در بیانیه ای گفت ما از افزایش عملیات نظامی ایران آگاهی داریم و به همکاری با شرکایمان برای اطمینان از آزادی کشتیرانی و جریان آزاد تجارت در آب های بین المللی ادامه خواهیم داد.

آمریکا همچنین تمامی کشورها را تشویق می کند تا قوانین، مقررات و موازین دریایی بین المللی را رعایت کنند.

شبکه خبری فاکس نیوز در گزارشی در باره مانور نظامی ایران نوشت، در حال حاضر، ناوشکن موشکی یو اس اس سالیوان در خلیج فارس است و همچنین چند ناو جنگی بریتانیایی و فرانسوی نیز در آن محدوده هستند.

همچنین ده کشتی آمریکایی در پایگاه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین مستقر است.

به گزارش خبرگزاری ها، مانور نظامی جمهوری اسلامی ایران ممکن است ظرف چهل و هشت ساعت آینده آغاز شود.

رویترز ، بدون ذکر نام، به نقل از مقام های آمریکایی گفت، ایران برای این مانور تاکنون بیش از صد قایق توپدار آماده کرده است.

گفته می شود نیروهای دریایی و زمینی ایران از جمله واحدهای دفاع موشکی نیز ممکن است در این مانور شرکت داشته باشند.

«جیم متیس» وزیر دفاع آمریکا پیشتر ضمن هشدار به تهران علیه بستن تنگه هرمز گفته است، چنین اقدامی به منزله حمله به کشتیرانی بین المللی است که می تواند واکنش بین المللی برای باز کردن آن را به هر قیمتی در پی داشته باشد.

تنش بین تهران و واشنگتن از زمان خروج آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام بالا گرفته است.

حدود یک ماه پیش، حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در سفر اروپایی خود گفت: «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که میخواهند به طور کامل جلوی صادرت نفت ایران را بگیرند، آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود، اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید.»

همان زمان، سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا به ادعای ضمنی رئیس جمهوری ایران مبنی بر بستن تنگه هرمز، واکنش نشان داد.

«بیل اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفت نیروهای آمریکایی و متحدان منطقه‌‌ای این کشور «آماده تضمین آزادی تردد دریایی و گردش آزاد تجارت حسب مجوزهای قوانین بین‌الملل هستند.»

بیشتر بخوانید:
* همزمان با تهدیدهای جدید ایران| اهمیت تنگه هرمز برای امنیت انرژی جهان در چیست؟
* پرزیدنت ترامپ: مزاحمت قایق‌های ایرانی برای ناوگان جنگی آمریکا به صفر رسید

پرزیدنت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت از توافق هسته ای ایران خارج شد و اعلام کرد به دلیل نقض این توافق، آمریکا اولین دور تحریم ها را در ۱۵ مرداد ماه دوباره برقرار می کند و دور دوم تحریم ها ۱۳ آبان دوباره اعمال خواهد شد.

مقام های خزانه داری آمریکا می گویند این تحریم ها می تواند صادرات نفت ایران را بار دیگر به شدت کاهش بدهد.

صادرات نفت ایران در دور قبل تحریم ها، به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسید اما بعد از توافق سال ۱۳۹۴، جمهوری اسلامی افزایش تولید نفت را آغاز کرد.

آمریکا می گوید ایران اصلی ترین حامی تروریسم در خاورمیانه است و به بی ثبات سازی در منطقه اقدام کرده است.

وزیر خارجه آمریکا گفته است ایران با رعایت پیش شرطهایی می تواند به مذاکره دوباره با آمریکا اقدام کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG