لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

آمریکا مدت تسهیل تحریم های ایران را تمدید کرد


ساختمان وزارت خزانه داری آمریکا در واشنگتن
ساختمان وزارت خزانه داری آمریکا در واشنگتن

وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه ای ۱۰ صفحه ای اعلام کرد که در راستای تمدید دوره توافق «برنامه اقدام مشترک»، توافق اولیه اتمی ایران و گروه ۱+۵ که سال گذشته در ژنو میان ایران و قدرت های جهانی امضا شد، دولت آمریکا به تسهیل برخی تحریم های ایران ادامه می دهد.

ایران و گروه ۱+۵ بر اساس یک توافق دو طرفه «برنامه اقدام مشرک» را برای ادامه مذاکرات جامع اتمی، ابتدا در تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۱۴ تمدید کردند و طبق آن تسهیل تحریم های آمریکا نیز تمدید شد.

این توافق بار دیگر در سوم آذر ماه سال جاری به مدت هفت ماه تمدید شد.

وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد آسان شدن دوباره برخی تحریم های آمریکا علیه ایران ۲۰ ژانویه ۲۰۱۴ آغاز و ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ پایان می یابد.

وزارت خزانه داری آمریکا گفته است تسهیل تحریم ها علیه ایران تا زمانی است که جمهوری اسلامی نیز فعالیت های هسته ای خود را با «برنامه اقدام مشرک» مطابقت دهد. طبق بیانیه، در صورتی که ایران به آن توافق پایبند نباشد، آمریکا قدرت لغو تسهیل تحریم ها را برای خود محفوظ می دارد.

بیانیه می گوید آمریکا همچنان طبق توافق اختیار این را دارد که در مورد فعالیت هایی که پیش از ۲۰ ژانویه ۲۰۱۴ صورت گرفته، تحریم ها را اعمال کند.

آمریکا همچنین می تواند فعالیت هایی را که با تمدید «برنامه اقدام مشترک» مطابق نباشد، تحریم کند. آمریکا فعالیت هایی که قبل از تمدید توافق «برنامه اقدام مشترک» در ارتباط با تروریسم و اشاعه تسلیحات کشتار جمعی صورت گرفته و یا در حین آن صورت بگیرد، تحریم خواهد کرد.

در حین اجرای توافق، آمریکا قویا تحریم ها علیه ایران را به اجرا می گذارد که از جمله شامل کسانی خواهد شد که قصد دارند تحریم ها را دور بزنند.

بیانیه وزارت خزانه داری می گوید تسهیل تحریم های ایران طبق توافق «برنامه اقدام مشترک» شامل موارد مرتبط با فروش محصولات پتروشیمی ایران، صنایع خودروسازی ایران، طلا و دیگر فلزات گران قیمت، برخی موارد حمل و نقل هوایی غیرنظامی، برخی موارد مربوط به صادرات نفت ایران، تسهیل نقل و انتقالات مالی مربوط به کمک های انسانی و برخی دیگر نقل و انتقالات است.

تجارت در امر «کمک های انسانی» شامل غذا، محصولات کشاورزی، دارو، تجهیزات پزشکی و هزینه های پزشکی در خارج می شود. با وجود یک کانال مالی، ایران می تواند از جمله شهریه دانشجویان ایرانی در خارج و تعهدات خود به سازمان ملل متحد را بپردازد.

به جز موارد حمل و نقل هوایی غیرنظامی و کمک های انسانی در دیگر موارد ساکنان و شرکت های مرتبط با آمریکا نمی توانند در این امور فعالیت کنند.

XS
SM
MD
LG