لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

پرزیدنت ترامپ: نشانه‌های مشخصی داریم که شاید لوینسون زنده باشد؛ برای بازگرداندن او سخت تلاش می‌کنیم


رئیس جمهوری ایالات متحده می گوید آمریکا برای بازگرداندن باب لوینسون که نزدیک به سیزده سال پیش در ایران ناپدید شد، به سختی تلاش می‌کند و نشانه‌های مشخصی وجود دارد که او شاید زنده باشد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در گفتگو با خبرنگار ان‌بی‌سی با اشاره پیگیری‌های پرونده باب لوینسون آمریکایی ناپدیدشده در ایران گفت: «ما [پیگیر] هستیم. این مشکل خیلی وقت قبل پیش آمد. او حتی آن زمان هم از وضعیت چندان خوبی برخوردار نبود. اما ما نشانه‌های مشخصی داریم که نشان می‌دهد او شاید زنده باشد. او باید همان وقتی که پرزیدنت اوباما به ایران ۱۵۰ میلیارد دلار داد، و بار دیگر وقتی یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار پول نقد به ایران داد، بازگردانده می‌شد؛ اما نشد. به همین خاطر ما به سختی در این مورد تلاش می‌کنیم.»

رئیس جمهوری آمریکا در این گفتگو به آزادی ژیو وانگ، شهروند آمریکا، از ایران نیز اشاره کرد و گفت: «ما با ایران مذاکره کردیم و آن یک مذاکره موفقیت‌آمیز بود. ما با مبادله [زندانیان] دانشجوی بازداشتی (دانشگاه) پرینستون را برگرداندیم. او فرد خوبی است و جاسوس نیست، آنها می‌گفتند او جاسوس است، اما نیست. من فکر می‌کنم نکته بسیار مهمی که [آزادی این گروگان] نشان می دهد این است که شاید بهتر باشد کمی در مورد ایران وقت بگذاریم تا کاری انجام شود. می دانید ایران اوقات سختی را می‌گذراند؛ آنها در خیابان‌هایشان به خاطر مشکلاتشان شاهد تظاهرات بودند. من به توافق هسته‌ای، که توافق فاجعه‌آمیزی بود و دولت اوباما هیچوقت نباید زیر بار آن می‌رفت، پایان دادم. این گروگان در دوران اوباما گرفته شد و در دوران ترامپ بازگردانده شد و از این رو ما خیلی خوشحالیم که او برگشته است؛ این مرد جوان مرتکب هیچ اشتباهی نشده است.»

بنا به گزارش رسانه های آمریکا، شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ «ژیو وانگ» که شهروند ایالات متحده است، با ‌هواپیمای دولت سوئیس از تهران به زوریخ منتقل شد. در زوریخ برایان هوک شخصا به استقبال او رفت.

ژیو وانگ دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه پرینستون برای تحقیق درباره دوره قاجار در ژانویه ۲۰۱۶ به ایران سفر کرد اما در تابستان آن سال توسط جمهوری اسلامی ایران بازداشت شد. جمهوری اسلامی ایران آقای وانگ را به اتهام جاسوسی در پوشش تحقیق دانشگاهی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. خانواده آقای وانگ می گویند وی در ایران مشغول تحقیق برای پایان‌نامه دکترایش بود.

پیشتر، رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش بعد از کسب آزادی ژیو وانگ آمریکایی زندانی در ایران گفت دولت او با بازگرداندن تمام شهروندان آمریکایی که بطور نادرست در خارج از آمریکا اسیر هستند، ادامه خواهد داد.

پرزیدنت ترامپ همچنین روز شنبه در توییتر نوشت: در دوران دولت اوباما برده شد (به رغم هدیه ۱۵۰ میلیارد دلاری)، در دوران دولت ترامپ بازگردانده شد. سپاس از ایران بابت مذاکره بسیار منصفانه. ببینید، ما می‌توانیم با یکدیگر توافق کنیم!

چندین آمریکایی در ایران هنوز زندانی هستند.۱۳ آذر خانواده‌های زندانیان آمریکایی و دوتابعیتی خواستار فشار بر جمهوری اسلامی برای آزادی بستگانشان شدند.

برای اطلاعات بیشتر از صفحه مربوط به باب لوینسون دیدن کنید

همچنین، تام کاتن و تد کروز، دو سناتور جمهوریخواه ۱۴ آبان، طرحی را به سنای آمریکا ارائه دادند که در صورت تصویب، تحریم هایی را علیه دولت های خارجی که شهروندان آمریکایی را گروگان بگیرند، اجرایی می کند.

در چهلمین سالگرد گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکایی توسط جمهوری اسلامی،‌ ۱۴ آبان امسال، مایک پمپئو دیداری با خانواده گروگان‌های پیشین و فعلی در ایران داشت و در آن مراسم گفت که آمریکا خواستار آزادی و بازگشت همه گروگان‌ها است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG