لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

هشدار وزارت خارجه آمریکا در مورد سفر به ایران


جیسون رضائیان، شهروند آمریکایی ایرانی از تابستان گذشته در بازداشت به سر می برد
جیسون رضائیان، شهروند آمریکایی ایرانی از تابستان گذشته در بازداشت به سر می برد

وزارت خارجه آمریکا ضمن هشدار به آمریکائیان در مورد سفر به ایران به آنان توصیه کرده است به دقت خطرات سفر به جمهوری اسلامی ایران را مد نظر داشته باشند.

این هشدار تمدید هشداری است که آخرین بار حدود هشت ماه پیش به آمریکائیان و ایرانیان دارای تابعیت آمریکا داده شده بود.

وزارت خارجه آمریکا نگران است که آمریکائیان در ایران با خطرات ناشی از اقدامات خصمانه، آزار و بازداشت مواجه شوند. این نگرانی به شعارهای ضد آمریکائی، و بازداشت‌های بی‌دلیل آمریکائیان در ایران نسبت داده شده است.

در حال حاضر جیسون رضائیان و امیر میرزا حکمتی، دو تبعه ایرانی آمریکایی، در ایران در زندان به سر می‌برند و تلاش‌ها برای آزادی آنان هنوز به نتیجه نرسیده است. اتهام هر دو، امنیتی اعلام شده است.

وزارت خارجه آمریکا در هشدار خود می‌گوید نگرش بعضی عوامل در ایران به آمریکا کماکان خصمانه است و به همین دلیل اتباع آمریکا ممکن است در جریان سفر به ایران یا اقامت در آن کشور با مزاحمت یا بازداشت مواجه شوند.

جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست در میانه تابستان گذشته بازداشت شد. قوه قضائیه ایران پرونده او را امنیتی عنوان کرده و رسیدگی به آن را به دادگاه انقلاب سپرده است.

امیر میرزا حکمتی، تفنگدار دریائی سابق ایالات متحده که تابستان سال ۱۳۹۰ (۲۰۱۱ میلادی) برای دیدار مادربزرگ خود به ایران سفر کرد نیز همان سال بازداشت و به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شد. چند ماه بعد دادگاه حکم اعدام او را لغو و به ده سال زندان تبدیل کرد.

مقامات آمریکا اتهام‌های مطرح شده علیه حکمتی و جیسون رضائیان را رد کرده و از ایران خواسته‌اند تا سریع‌تر آنها را آزاد کند. ایران می‌گوید که تابعیت دوگانه ایرانیان مقیم خارج را قبول ندارد و از نظر قوانین ایران تنها تابعیت ایرانی معتبر است. از این نظر،حکومت ایران نظرات مقامات ایالات متحده یا دیگر کشورهای خارجی را در مورد شهروندان با تابعیت دوگانه نمی‌پذیرد.

XS
SM
MD
LG