لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۷

اعتراض پمپئو به خامنه‌ای و «رژیم ریاکار» ایران برای سکوت درباره برخورد چین با صدها هزار مسلمان


وزیر خارجه ایالات متحده در تازه ترین اظهارنظر درباره مقامات جمهوری اسلامی ایران، از سکوت آنها در قبال ظلم چین به صدها هزار مسلمان در این کشور انتقاد کرد و جمهوری اسلامی را «رژیم ریاکار» نامید.

مایک پمپئو بامداد جمعه ۲۳ شهریور در توئیتر خود با ذکر توئیتر رسمی آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران نوشت: خامنه‌ای توهم رهبری جهان اسلام را دارد اما رژیم او در مقابل آزار و بازداشت صدها هزار شهروند مسلمان توسط چین که بزرگترین خریدار نفت ایران است، سکوت کرده است.

آقای پمپئو در پایان توئیت خود هشتگ #رژیم_ریاکار را به فارسی نوشته است.

اشاره وزیر خارجه آمریکا به گزارش جدید نیویورک تایمز از بدرفتاری چین با مسلمانان و سکوت جمهوری اسلامی ایران است.

در گزارش آمده هزاران مسلمان قوم اویغور در یک برنامه آموزشی محرمانه تحت فشار به سر می برند که تا در واقع شستشوی مغزی شوند. دهها سال است که چین برای محدودکردن اسلام در سین کیانگ، منطقه ای تقریبا به وسعت آلاسکا که بیش از نیمی از جمعیت ۲۴ میلیون نفر آن مسلمان هستند، تلاش می کند.

در حالیکه مقامات جمهوری اسلامی ایران مدعی هستند که از حقوق مسلمانان در اسرائیل دفاع می کند در قبال نقض حقوق مسلمانان روسیه و چین که از متحدان اقتصادی این رژیم هستند، دفاعی نمی کنند.

ایالات متحده هر سال در گزارش مشروحی به نقض حقوق بشر در همه کشورهای جهان می پردازد و حتی در این گزارش به عربستان از متحدان آمریکا به عنوان حکومتی که نقض حقوق بشر زیادی در آن صورت می گیرد اشاره شده است.

رفتار اصلاح نشدنی

مدتهاست مقام های دولت ترامپ از رفتارهای رژیم جمهوری اسلامی ایران انتقاد می کنند. دولت ترامپ می گوید جمهوری اسلامی ایران بعد از منفعت از برجام، منابع مالی به دست آمده از آن را صرف حمایت از تروریسم و کمک به گروه های شبه نظامی به جای کمک به مردم خود می کند.

مایک پمپئو پیشتر در چند رشته توئیت به بی توجهی مقام های جمهوری اسلامی به خواست مردم خود اشاره کرده بود.

وزارت خارجه ایالات متحده نیز روز پنجشنبه در توئیتی با اعلام این که برآورد می‌شود حدود ۸۰۰ نفر در ایران به دلیل انجام فعالیت‌هایی منطبق با حقوق انسانی خود در زندان هستند، خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی در ایران شد.

در توئیت وزارت خارجه آمریکا از جامعه بین المللی خواسته شده از رژیم ایران بابت نقض حقوق شهروندانش پاسخ بخواهد.

پیش از این،‌ سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد عصر چهارشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس گفت، تا زمانی که حکومت جمهوری اسلامی رفتار و سیاست‌های خود را اصلاح نکند، هیچ چیزی تغییر نخواهد کرد و اوضاع ایران درست نخواهد شد.

نیکی هیلی در پاسخ به مجری برنامه «گزارش ویژه» درباره رویکرد کاخ سفید در برابر تهران گفت: «ایران نقش مطلقا خرابکارانه‌ای در سوریه دارد، شاهد بوده‌ایم تلاش کرده اسرائیل را تهدید کند و در سراسر خاورمیانه جنگ‌های نیابتی راه انداخته است.»

وی افزود: «اینها دلایلی است که ما از توافق ایران خارج شدیم؛ چرا که به ایران این توان مالی را می‌داد فعالیت‌های بد خود را ادامه دهد و حالا ما این منابع مالی را قطع کردیم. در ماه اوت دور اول تحریم‌ها بازگشت و پنجم نوامبر هم دور دوم آغاز می‌شود.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که از ابتدا مخالف توافق اتمی ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی و ایران بود، با این استدلال که تهران با ادامه برنامه موشکی و اقدامات بدخواهانه اش در خاورمیانه روح برجام را نقض می‌کند، هشتم ماه مه از آن خارج شد.

دولت پرزیدنت ترامپ بارها اعلام کرده است که واشنگتن به دنبال تغییر رژیم در تهران نیست و هدف تغییر رفتار حکومت ایران است و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز پس از اعلام خروج کاخ سفید از برجام، شروط ۱۲ گانه برای رسیدن به توافق جدید با تهران را اعلام کرد.

نیکی هیلی پیشتر در چهاردهم شهریور اعلام کرده بود آمریکا قصد دارد همزمان با برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، که قرار است اواخر سپتامبر در نیویورک برگزار شود، نشست ویژه ای را در شورای امنیت درباره ایران به ریاست پرزیدنت ترامپ برگزار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG