لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

آمریکا از برگزاری نشست سران شورای امنیت درباره ایران به ریاست پرزیدنت ترامپ خبر داد


نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - ۴ سپتامبر ۲۰۱۸
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - ۴ سپتامبر ۲۰۱۸

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز سه شنبه از تمایل پرزیدنت ترامپ برای برگزاری نشست سران کشورهای عضو شورای امنیت در ماه جاری میلادی، به منظور گفت‌وگو درباره جمهوری اسلامی ایران، برنامه‌‌های موشکی و هسته‌ای و همچنین رفتار منطقه‌ای ایران خبر داد.

نیکی هیلی در نشست خبری که برای تشریح برنامه های کاری ماه سپتامبر شورای امنیت برگزار شد، گفت: رئیس جمهوری آمریکا جهت رسیدگی به موارد نقض قوانین بین المللی توسط ایران و اقدامات بی‌ثبات کننده تهران در خاورمیانه، خواستار برگزاری نشست سطح بالای شورا شده است.

خانم هیلی در این جلسه خبری که در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک برگزار شد به تاریخ دقیق برگزاری این نشست ویژه اشاره نکرد؛ اما این نشست، همزمان با جلسه سالانه مجمع عمومی سازمان ملل و در حاشیه نشست دو روزه سران مجمع - که از ۲۵ سپتامبر (سوم مهر ماه) آغاز می‌شود - برگزار خواهد شد.

خانم هیلی گفت: «رئیس جمهوری بنا دارد که ریاست نشستی حول محور ایران در شورای امنیت را بر عهده داشته باشد. او خواستار این دیدار شده است تا به نقض قوانین بین‌الملل توسط ایران و در کل، به بی‌ثباتی‌ که ایران در تمامی منطقه خاورمیانه ایجاد کرده است، رسیدگی شود.»

نشست خبری هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد یک روز پس از آن برگزار شد که ایالات متحده ریاست دوره‌ای شورای امنیت را به مدت یک ماه بر عهده گرفته است. ریاست این مهم‌ترین نهاد سازمان ملل متحد هر ماه به یکی از پانزده عضو دائم و غیر دائم آن واگذار می‌شود.

خانم هیلی در پاسخ به یکی از خبرنگاران حاضر که پرسید آیا رئیس جمهوری ایران نیز در این نشست شرکت خواهد کرد، گفت: طبق قوانین و اصول سازمان ملل متحد و شورای امنیت، ایران حق این را دارد که حضور داشته باشد و شرکت رئیس جمهوری این کشور بستگی به تصمیم تهران دارد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل در پاسخ به این پرسش که آیا ایالات متحده با شرکت رئیس جمهوری ایران در این نشست موافقت خواهد کرد یا خیر، گفت موافق هستیم.

خانم هیلی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت آمریکا استراتژی مشخصی در برابر ایران دارد و آیا این استراتژی شامل تغییر رژیم می‌شود گفت، استراتژی کاخ سفید ساده و این است که اقدامات نادرست ایران و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت توسط این کشور را برجسته کنیم.

وی اضافه کرد، دولت پرزیدنت ترامپ همچنین می‌خواهد صدای مردم ایران را تقویت کند و به آنها که خواهان زندگی بهتر هستند و حکومت با هر ابزاری آنها را سرکوب می‌کند، این امکان را بدهد صدای خود را به گوش جهانیان برسانند و در عین حال به آنها بگوید آمریکا در کنارشان ایستاده است.

خانم هیلی گفت: «پرزیدنت ترامپ تلاش و عزم جدی دارد که مطمئن شود که ایران، مانند دیگر کشورهای جهان، به نظم بین المللی پایبند باشد. اما ما همچنان شاهد اقدامات آنها در جهت خلاف این مساله هستیم. ما اقدامات آنها را در لبنان، یمن و سوریه دنبال می کنیم و همه آنها مشابه هستند. ما شاهد حضور ایران در آن کشورها هستیم.»

پرزیدنت ترامپ که از ابتدا مخالف توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت های جهانی با ایران بود، با این استدلال که تهران با ادامه برنامه موشکی و اقدامات بدخواهانه اش در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، در هشتم ماه مه (هجدهم اردیبهشت ماه) سال‌جاری از آن توافق خارج شد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده اواخر مرداد ماه از تشکیل «گروه اقدام ایران» خبر داد و گفت: هدف از ایجاد این گروه هماهنگی و اجرای سیاست ایالات متحده در برابر ایران، در دوره پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، با هدف تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG