لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

مقامات آمریکایی: کاهش تحریم ها «موقت و محدود» است


مقامات آمریکایی می گویند توافقنامه اتمی موقت با ایران، به این معنا نیست که درهای تهران برای بازرگانی باز است.

به گزارش اسوشیتد پرس، روز سه شنبه وندی شرمن معاون وزارت امور خارجه آمریکا و دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه داری در تروریسم و اطلاعات مالی در توضیحاتی در جلسه کمیته مناسبات خارجی سنا تایید کردند.

بازرگانان اروپایی در آمادگی برای امکان لغو تمام تحریم ها، در صورت رسیدن به توافقی فراگیر، به ایران سرازیر شده اند، اما هر دو در صدد بر آمدند قانونگذاران را - که برخی از آنها مشتاق هستند تحریم های جدیدی بر ایران وضع شود - مطمئن سازند امریکا به اجرای تحریم های فعلی ادامه خواهد داد و متخلفین مجازات خواهند شد.


کوهن گفت بعنوان بخشی از این کوشش او طی شش هفته گذشته همراه با این پیام که « ایران برای بازرگانی باز نیست»، به بریتانیا، آلمان، ایتالیا، اتریش، ترکیه و امارات متحده عربی سفر کرد، و در تمام دیدارها روشن ساخت آمریکا به تلاش های ایران برای طفره رفتن از تحریم ها پاسخ خواهد داد.

رابرت منندز، رئیس کمیته، گفت «هر معامله دولت با تهران باید قایل تایید، و موثر باشد و ایران را از تولید حتی یک اسلحه اتمی باز دارد.»

اسوشیتد پرس می گوید بازرگانان ایرانی روز دوشنبه از بیش از ۱۰۰ سرمایه گذار بالقوه که به امید احیای روابط اقتصادی به تهران رفتند استقبال کردند. پیش از آنها، دیدارهای مشابهی از سوی بازرگانانی از هلند، آلمان، ایتالیا، کره جنوبی و کشورهای دیگری که آماده هستند فرصت های جدید تجاری را بررسی کنند به ایران رفتند.

وندی شرمن معاون وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد کاهش تحریم ها «موقت، کاملا محدود و هدفمند» است و گفت اکثر هیات های بازرگانی که به ایران می روند فقط سعی دارند خود را در موضعی قرار دهند که در صورت رسیدن ایران و قدرت های جهانی به توافق نهایی، عقب نمانند.
XS
SM
MD
LG