لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

ایران و چین خواستار اجرای کامل برجام توسط همه طرف های دخیل در آن شدند


وزرای خارجه ایران و چین
وزرای خارجه ایران و چین

وزرای خارجه ایران و چین تمام کشورهایی را که مستقیما در حصول برجام دخیل بودند، به اجرای کامل آن توافق تشویق کردند.

وزیر خارجه چین، روز دوشنبه ۱۵ آذر در کنفرانس خبری مشترک با محمد جواد ظریف در پکن گفت که تحولات داخلی کشورهای طرف توافق اتمی نباید بر اجرای کامل آن اثر بگذارد.

اواخر هفته گذشته، سنای آمریکا «تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله جمهوری اسلامی ایران» را تصویب کرد. پیشتر، دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا نیز در دوران کارزار انتخاباتی خود برجام را یک «توافقِ بد» خوانده بود.

تصویب این لایحه که هنوز به امضای رئیس جمهوری آمریکا نرسیده، باعث شده تا برخی محافل سیاسی در مورد به اجرا درآمدن کامل توافق اتمی یا برجام، ابراز شک و تردید کنند.

دیدار آقای ظریف از چین در جریان سفر آسیایی او، بلافاصله پس از تصمیم کنگره آمریکا در مورد تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله علیه ایران صورت گرفته است.

وانگ یی، وزیر خارجه چین در این مورد گفت: «اجرای کامل» توافق بین ایران و شش قدرت جهانی «مسئولیت مشترک تمام طرف‌های این توافق است و هر نوع تغییری در وضعیت داخلی کشورهای طرف توافق نباید بر به اجرا درآوردن تمام و کمال آن تاثیر بگذارد.»

جواد ظریف هم گفت ایران اجازه نمی دهد کشوری «در نقض توافق اقدام یکجانبه» کند و ایران حق دارد علیه آن اقدام کند.

تحریم‌های ۱۰ ساله آمریکا علیه ایران، بیست سال پیش در دولت بیل کلینتون به تصویب رسید و در دولت جرج بوش نیز تمدید شد.

روز یکشنبه، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تمدید ده ساله تحریم‌ها را نقض آشکار برجام خواند و از باراک اوباما که تا چهل و پنج روز دیگر قدرت را به دونالد ترامپ تحویل می‌دهد، خواست از امضای این مصوبه و تبدیل آن به قانون خودداری کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG