لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

خامنه ای مخالفت آمریکا با فروش اس۳۰۰ را دشمنی با جمهوری اسلامی دانست


آیت الله علی خامنه‌ای مخالفت آمریکا با تحویل سامانه موشکی اس ۳۰۰ را نشانه "دشمنی" آمریکا با جمهوری اسلامی دانست.

رهبر جمهوری اسلامی روز یکشنبه هفتم شهریور در سخنانی در جمع کارکنان قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء به مخالفت ایالات متحده با تحویل اس ۳۰۰ به ایران اشاره کرد و گفت: "سامانه اس۳۰۰ ابزاری دفاعی است نه تهاجمی، اما آمریکایی‌ها تمام تلاش خود را کردند که جمهوری اسلامی از این امکان برخوردار نشود. "

او سپس گفت: "ما با چنین دشمنی مواجه هستیم که حق دفاع را نیز برای ملت ما قائل نیست و در واقع می‌گوید بدون دفاع بمانید تا هر زمان که خواستیم، بتوانیم کشورتان را مورد تهاجم قرار دهیم." او مخالفت با تاسیسات حفاظت شده فردو را هم از جمله دشمنی‌ها با ایران عنوان کرد.

جمهوری اسلامی قرارداد خرید سامانه پدافند هوایی اس ۳۰۰ را حدود ۹ سال پیش با روسیه بست اما در پی تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران، روسیه از تحویل این سامانه خودداری کرد.

الیزابت ترودو، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اردیبهشت ماه امسال گفته بود با وجود مخالفتی که با فروش اس-۳۰۰ به ایران آن داریم، این قرارداد برنامه جامع اقدام مشترک یا قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل را نقض نمی کند.

وزارت خارجه آمریکا گفته است دفاعی بودن این سیستم مورد اعتراض نیست، بلکه پیشرفته بودن آن مطرح است. روسیه تحویل این سامانه را در سال جاری میلادی آغاز کرد.

وزیر دفاع ایران و فرمانده قرارگاه پدافند خاتم الانبیا به تازگی اعلام کرده‌اند که تحویل سامانه اس ۳۰۰ تا پایان سال جاری کامل شده و این سامانه عملیاتی می‌شود.

نمایش فیلم استقرار اس ۳۰۰ در ایران

همزمان با سخنان آیت الله خامنه ای درباره سامانه پدافند هوایی اس ۳۰۰، تلویزیون دولتی ایران در بخش خبری ساعت ۲۱ فیلمی از استقرار این سامانه در ایران در نزدیکی مرکز هسته ای فردو نمایش داد.

به نوشته خبرگزاری تسنیم، ایران چهار گردان اس ۳۰۰ از روسیه خریده که تا کنون دو گردان آن وارد شده است. هر گردان شامل چهار خودروی پرتابگر و سامانه های راداری و پست فرماندهی است.

این نخستین بار است که فیلمی از سامانه اس ۳۰۰ مستقر شده در ایران به نمایش در می آید.

XS
SM
MD
LG