لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۴

مقام ایرانی: هنوز صحبتی از تمدید مذاکرات نیست


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

دور نهایی گفتگوهای جامع اتمی در وین روز یکشنبه در حالی دنبال شد که اخباری مبنی بر احتمال گفت و گو بر سر تمدید مهلت مذاکرات به گوش می رسید اما دیپلمات های ایران این خبر را رد کردند.

به گزارش خبرگزاری ها در ایران، عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امورخارجه ایران با دیپلمات های آمریکایی از جمله وندی شرمن، معاون وزیر امورخارجه آمریکا و ویلیام برنز گفتگو می کنند.

روز یکشنبه همچنین پنجمین نشست سه جانبه وزیران امورخارجه ایران، آمریکا و نماینده اتحادیه اروپا در وین برگزار شد. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایران، همزمان با این نشست، معاونان وزیر امورخارجه ایران با نمایندگان بریتانیا، فرانسه و آلمان گفتگو کردند.

روز یکشنبه یک عضو تیم مذاکره کننده اتمی ایران به خبرگزاری ایسنا گفت: «ما علاقمند به تمدید مذاکرات نیستیم و سخت برای رسیدن به یک چارچوب برای تفاهم سیاسی کار می کنیم.»

این مقام ارشد ایرانی به ایسنا گفت: «تا کنون هیچ گفت و گویی درباره تمدید مذاکرات نداشته ایم.»

ایسنا پیش از این به نقل از یک دیپلمات که نامش را منتشر نکرده نوشته بود: «اگر تا یک‌ شنبه شب در وین بر سر یک تفاهم سیاسی و کلی توافق نکنیم، گزینه تمدید توافق ژنو روی میز قرار می گیرد.» او همچنین گفته طرفین سعی دارند «روی کلیات» توافق کنند.

​وزیر خارجه ایالات متحده روز شنبه و پیش از چهارمین دیدار مستقیم با همتای ایرانی خود هشدار داد که در مذاکرات جاری برای دستیابی به توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای تهران، «شکاف‌های جدی» وجود دارد.

یک مقام ایرانی روز یکشنبه به خبرگزاری ایرنا نیز پنجمین نشست ظریف، کری و اشتون را «خوب» توصیف کرد. این خبرگزاری نیز به نقل از یک عضو تیم مذاکره کننده ایران نوشت که هیچ درباره تمدید مذاکرات نشده است و طرفین روی رسیدن به توافق جامع تمرکز کرده اند.

آخرین دور گفتگوهای هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران پیش از مهلت تعیین شده سوم آذر ماه از روز سه‌شنبه در سطوح مختلف در وین آغاز شد.

گفته‌های وزیر خارجه آمریکا مبنی بر وجود شکاف‌های جدی، یک روز پس از آن عنوان شد که اریک شولتز سخنگوی کاخ سفید با اذعان به همین نکته، تاکید کرد که با وجود این، مذاکره‌کنندگان ما اجازه نخواهند داد که گذر سریع زمان، آنها را وادار به پذیرش توافقی کند که رضایت‌بخش نخواهد بود.

با این حال، فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان با بیان این که ایران و قدرت‌های جهانی از همیشه به توافق نزدیک‌تر هستند، گفت اختلافات برطرف شدنی است و مذاکرات به «لحظه واقعیت» رسیده است، با این حال موفقیت یا شکست در این مقطع روشن نیست.

روز جمعه، گزارش‌هایی منتشر شد که وزیر خارجه ایران قصد دارد برای مشورت به تهران برود، اما ساعاتی بعد با این خبر تکذیب شد و آقای ظریف در واکنش گفت «ایده‌های جدید و پیشنهاد قابل توجهی نبوده است که به تهران ببرم.»

پیش از آن نیز خبرها حاکی از آن بود که جان کری پس از دو دور گفتگو با ظریف در عصر پنجشنبه و صبح جمعه، قصد دارد وین را به مقصد پاریس ترک کند، اما ساعاتی بعد سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد آقای کری سفر خود را به تاخیر انداخته است و برای دیدار دوباره با همتای ایرانی خود در وین خواهد ماند.

دور سوم دیدار سه‌جانبه کری، طریف و اشتون غروب جمعه در محل مذاکرات برگزار شد، اما هنوز هیچ خبری از محتوای گفتگوها و نتایج احتمالی آن در دسترس نیست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه به نقل سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نوشت آقای کری بصورت تلفنی با همتایان خود در کشورهای حاشیه خلیج فارس، و همچنین کانادا و ترکیه، صحبت کرده است. برخی اخبار تایید نشده هم از احتمال سفر وزیر خارجه چین به وین حکایت دارند.

روز جمعه خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نزدیک به مذاکرات گزارش داد که یوسف بن علوی وزیر امورخارجه عمان نیز وارد وین شده است. عمان در مذاکرات مخفیانه بین تهران و واشنگتن در بیش از یک سال گذشته، نقش واسطه را ایفا کرد.

ایالات متحده و همپیمانان آن بر این باور هستند که ایران در پوشش یک برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز، به دنبال دسترسی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. ایران این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید هدف از آن برنامه تولید برق و نیز کابرد فناوری هسته‌ای در زمینه‌هایی مانند پزشکی و کشاورزی است.

ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان، در سوم آذر ماه در شهر ژنو سوئیس توافق کردند ظرف شش ماه، تا ۲۹ تیر ۱۳۹۳، به منظور برطرف کردن نگرانی‌های جامعه بین‌المللی از ماهیت برنامه اتمی ایران از یک سو، و لغو تدریجی تحریم‌ها علیه ایران از سوی دیگر، به یک توافق جامع و نهایی دست یابند.

دو روز مانده به آن مهلت اولیه، طرفین مذاکرات با اذعان به این که شکاف‌های مهمی همچنان باقی مانده است، توافق کردند مهلت این گفتگوها را برای چهار ماه دیگر، یعنی تا ۳ آذر ۱۳۹۳ (۲۴ نوامبر ۲۰۱۴) تمدید کنند.

در صورت به نتیجه نرسیدن گفتگوهای جاری در وین، احتمالاً این مهلت بار دیگر تمدید خواهد شد. اما به گزارش خبرگزاری رویترز وزاری خارجه ایران و آمریکا، هر دو تاکید کرده‌اند که در باره تمدید دوباره مذاکرات، در صورتی که اختلافات برطرف نشود، بحثی صورت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG