لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

آلن ایر: هنوز وقت کافی برای رسیدن به توافق «مورد پسند همه» وجود دارد


آلن ایر: هنوز وقت کافی برای رسیدن به توافق مورد پسند همه وجود دارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:06:05 0:00

همزمان با آغاز آخرین دور از مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی برای نگارش متن نهایی توافق جامع اتمی، و انتشار برخی گزارش‌ها از باقی ماندن اختلاف نظرهای عمده و احتمال تمدید مذاکرات تا پس از مهلت تعیین شده پایان ژوئن، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که هنوز وقت کافی برای رسیدن به یک توافق مورد پسند همه وجود دارد.

آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت «به تاخیر افتادن تصمیمات دشوار، هیچ دردی را دوا نمی‌کند، و بر عکس با گذشتن زمان، اتخاذ تصمیمات سخت، سخت‌تر خواهد شد ... ما وقت کافی داریم تا قبل از سی‌ام ژوئن به یک توافق مورد پسند همه برسیم.»

کمتر از دو هفته مانده به پایان نهم تیر ماه، مهلت مورد توافق دو طرف برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای، دور آخر گفتگوهای ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با هدف نگارش متن نهایی توافق در وین پایتخت اتریش آغاز شد؛ گفتگوهایی که می‌تواند طولانی ترین دور مذاکرات دو طرف از پس از تفاهم سیاسی فروردین ماه به این سو باشد.

همزمان خبرگزاری آسوشتدپرس به نقل از دو منبع آگاه گزارش داد که اختلاف بر سر طیفی از موضوع‌های اصلی همچنان باقی است و احتمال می‌رود مهلت سی‌ام ژوئن تمدید شود. به گفته دیپلمات‌های نزدیک به مذاکرات جاری، عمده‌ترین اختلاف دو طرف بر سر چگونگی اعمال چهار یا پنج ضمیمه‌ای است که به متن اصلی توافق الحاق شده است.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران نیز روز سه شنبه و پیش از ترک تهران به مقصد وین، يکی از مهم‌ترين پرانتزهای بازمانده در متن توافق جامع را «هم‌زمانی» رفع تحريم‌ها از یک سو و انجام تعهدات ايران در سوی دیگر عنوان کرده بود.

آلن ایر در ادامه گفتگوی روز چهارشنبه خود با بخش فارسی صدای آمریکا، در همین زمینه گفت «این موضوع هم‌زمانی و همان اصل بازگشت‌پذیری خودکار تحریم‌ها، برای طرف آمریکایی از اهمیت بسزایی برخوردار است، و در حال حاضر موضوع بازگشت‌پذیری تحریم‌ها در صورت لزوم، مورد بحث و بررسی است در وین.»

وی در پاسخ به این پرسش که آیا هیئت آمریکایی درباره تحریم‌ها که یکی از مسائل عمده مورد اختلاف است، برنامه مشخصی دارد یا خیر، گفت «نمی‌توانم وارد جزئیات بشوم، اما همانطور که بارها تکرار کرده‌ایم، هیچ چیز توافق نشده مگر آن که در مورد همه چیر توافق شود.»

به دنبال انتشار اخباری از جاسوسی از هتل‌های محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای در اروپا، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره این که هیئت آمریکایی تا چه حد از امنیت مذاکرات اطمینان دارد، گفت «طرف آمریکایی برای تضمین امنیت مذاکرات امکانات فوق‌العاده‌ای دارد.»

با این حال، وی از ارائه جزئیات بیشتر از این امکانات آمریکا خودداری کرد.

به گفته آقای ایر، وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا نیز عصر روز چهارشنبه عازم وین خواهد شد تا به جمع مذاکره‌کنندگان بپیوندد، و در عین حال جان کری وزیر خارجه نیز در تماس مستمر با خانم شرمن و همچنین با باراک اوباما رئیس جمهوری خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین افزود که جان کری هفته آینده، در چارچوب گفتگوهای راهبردی و اقصادی با چین، با هیئتی از آن کشور دیدار دارد و پس از آن، به محض آن که زمان را برای حضور در وین مناسب ببیند، برای پیوستن به مذاکرات به اتریش سفر خواهد کرد.

ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان روز سیزدهم فرورودین ماه سال جاری در شهر لوزان سوئیس، به یک تفاهم سیاسی درباره اجزای اساسی توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند و قرار است تا پایان ماه ژوئن (نهم تیر ماه) متن توافق جامع را ثبت و نهایی کنند.

در صورت رسیدن به توافق جامع و نهایی، محدودیت‌های گسترده‌ای بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعمال خواهد شد، و در ازای آن بخشی از تحریم‌ها که به دلیل همین فعالیت‌ها علیه ایران اعمال شده است، برچیده خواهد شد.

روند نگارش متن توافق جامع از روز دهم اردیبهشت ماه آغاز شد.

XS
SM
MD
LG