لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۵

سامانتا پاور: آمریکا بدون امکان دسترسی به مراکز مشکوک نظامی ایران، توافق نمی‌کند


سامانتا پاور: بدون امکان دسترسی به مراکز مشکوک نظامی ایران، توافق نمی کنیم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

سامانتا پاور، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اطمینان داد که دولت آمریکا توافقی را که نسبت به دسترسی به تاسیسات نظامی مشکوک ایران اطمینان ندهد، رد خواهد کرد.

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل که روز سه‌شنبه ۱۶ ژوئن(۲۶ خرداد) در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا شرکت کرده بود، در پاسخ به ابراز نگرانی اعضای این کمیته از روند مذاکرات با ایران گفت: «باراک اوباما هر توافق نهایی هسته‌ای با ایران را که در کسب اطمینان از دسترسی به تاسیسات نظامی مشکوک ایران ناتوان باشد، رد خواهد کرد.»

خانم پاور در این جلسه به سوالات قانونگذاران در مورد چگونگی پیشبرد منافع آمریکا در ارتباط با روند وظایف سازمان ملل پاسخ داد. در این جلسه گفتگوهای هسته‌ای ایران و آینده توافق هسته‌ای، از جمله نگرانی از توانایی سازمان ملل در پیشبرد منافع آمریکا مورد بحث قرار گرفت.

اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی آمریکا با بیان اینکه جلسه با حضور خانم پاور در زمان مهمی صورت می‌گیرد، گفت که اگر توافق با ایران به سرانجام برسد پیش بینی می‌شود که شورای امنیت تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.

آقای رویس با بیان اینکه احتمال فریبکاری و تخلف از سوی ایران پس از توافق هم انتظار می‌رود، پرسید: «کمیته می‌خواهد بداند در صورت تخلف ایران، روند برقراری سریع تحریم‌ها علیه ایران چگونه کار می کند؟ ما مطمئن هستیم که روسیه و چین به تسهیل این روند کمکی نمی‌کنند.»

سامانتا پاور در پاسخ گفت که واشنگتن برای اطمینان از اینکه تحریم‌ها بتواند بدون حمایت روسیه و چین به سرعت علیه ایران برقرار شوند، کار می کند. او اضافه کرد: «از همان ابتدا بسیار روشن بوده که ما نمی‌توانیم اجازه دهیم این روند به عهده روسیه یا چین گذاشته شود.»

خانم پاور در ادامه از چالش‌هایی که سازمان ملل و وی به عنوان نماینده آمریکا در این سازمان هر روزه با روبروست صحبت کرده و همزمان به آسیب پذیری سازمان ملل اشاره کرد.

او گفت: «نکته اصلی آنست که آمریکا به سازمان ملل نیاز دارد تا به چالشهایی که جهان امروز با آن روبرو است بپردازد. ایالات متحده از اهرم های پرقدرتی در طول تاریخ برای پیشبرد منافع اش برخورداربوده و ما همواره در صحنه جهانی رهبری خواهیم کرد. ولی زمانی ما موثرتر خواهیم بود که مطمئن شویم دیگران هم سهم خودرا بدوش می گیرند. ما با حمایت همه جانبه به اهداف خود می رسیم.»

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG