لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۲

هشدار وزیر خارجه آمریکا: رژیم ایران باید با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید رژیم ایران باید فورا با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و دیگر کشورها باید جمهوری اسلامی را نسبت به انجام تعهدات‌اش پاسخگو نگه دارند.

حساب توئیتری وزارت خارجه آمریکا یکشنبه شب با بازنشر بخشی از سخنان آقای پمپئو در نشست خبری روز پنجشنبه وزیر خارجه آمریکا نوشت: رژیم ایران باید فورا با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری و به تعهدات خود به این نهاد به طور کامل عمل کند. همه کشورها باید ایران را نسبت به انجام تعهدات خود پاسخگو نگه دارند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی سه شنبه ۱۳ اسفند اعلام کرد ایران با نقض توافق برجام ذخیره اورانیوم خود را از ماه نوامبر گذشته تقریبا سه برابر کرده است و از پاسخ دادن به سه سایت هسته‌ای گزارش نشده، خودداری می کند.

آژانس می گوید ایران تا تاریخ ۱۸ فوریه ذخیره اورانیوم با غنای پایین خود را به حدود ۱۰۲۰ کیلوگرم رساند. این در حالی است که این رقم در اوایل نوامبر ۲۰۱۹ حدود ۳۷۲ کیلوگرم بود. ذخیره جدید اورانیوم در ایران این کشور را قادر می سازد که یک سلاح هسته ای تولید کند.

وزیر خارجه ایالات متحده عصر پنجشنبه ۱۵ اسفند با اشاره به گزارش‌های اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته‌ای ایران گفت، این گزارش‌ها به نگرانی‌های جدی قبلی که جمهوری اسلامی فعالیت‌های اتمی خود را پنهان می‌کند افزوده است.

مایک پمپئو با صدور بیانیه‌ای گفت: ایران امضاکننده پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است و طبق این پیمان باید مواد هسته‌ای خود را به آژانس اعلام و دسترسی بازرسان این نهاد نظارت هسته‌ای سازمان ملل متحد به مراکز هسته‌ای خود را فراهم کند.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ افزود، گزارش‌های دو روز پیش آژانس موجب نگرانی بیشتری است، چرا که ما می‌دانیم رژیم ایران به دروغگویی درباره برنامه تسلیحاتی هسته‌ای گذشته‌اش همچنان ادامه می‌‌دهد و این یک «موضوع فوق‌العاده جدی» است.

مایک پمپئو خاطر نشان کرد که ایالات متحده به قطع دسترسی جمهوری اسلامی به هر راهی که بتواند به سلاح هسته‌ای دست یابد متعهد است و هر توافق جدیدی در مورد برنامه هسته‌ای ایران باید بر اساس راستی‌‌آزمایی‌های مؤثر و سخت‌گیرانه بنا شود.

گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدامات اخیر با موجی از واکنش‌ها مواجه شده است. امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه از ایران خواست فوری و بدون تاخیر به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

در این رابطه، سناتور تد کروز و همچنین سناتور تام کاتن نیز سه شنبه شب در واکنش به افزایش ذخیره اورانیوم جمهوری اسلامی در توئیتر خود نوشت که ایالات متحده باید فوراً تحریم‌ها علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد را بازگرداند.

اشاره سناتور کاتن به بندی از برجام است که در صورت تخلف جمهوری اسلامی از این توافق،‌ به شورای امنیت اجازه می‌دهد که تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

«رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه گفت که اگر ایران درباره دسترسی به سایت‌های هسته ای با آژانس همکاری نکند، در واقع با تحریک برای یک بحران جدید دست به خطر زده است.

مدیر کل آژانس، روز سه شنبه ۱۳ اسفند، با اشاره به پاسخگو نبودن تهران درباره فعالیت های پیشین در سه مرکز و ندادن دسترسی، به خبرگزاری رویترز گفت: «ما درخواست اطلاعات کردیم ولی این اطلاعات را از ایران دریافت نکردیم. ما اصرار کردیم اما امکان دسترسی به ما داده نشد.»

او با بیان اینکه ایران در حال محدود کردن آژانس برای انجام وظایفش است، گفت: «امیدوارم ایران به صدای ما گوش دهد و با جامعه بین المللی پاسخگو باشد، (اگر نه) به سمت بحران حرکت خواهیم کرد.»​

کارزار فشار حداکثری

دولت پرزیدنت ترامپ با برشمردن ایرادات برجام، از توافق هسته ای خارج شد و تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند. مقامات دولت آمریکا همچنین با اشاره به اقدامات مخرب جمهوری اسلامی در منطقه و حمایت از گروه‌های تروریستی، اعلام کردند فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی تا هنگامی که مانند یک کشور عادی در منطقه رفتار نکند، ادامه خواهد یافت.

مقام های وزارت خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا در آخرین اظهارنظرهای خود درباره تحریم های جمهوری اسلامی، آن را راهی برای پرهیز از جنگ با این رژیم در اوج تنش دو کشور دانستند.

همچنین برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز در حاشیه نشست دو روزه دوحه قطر، در مصاحبه با شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا، گفت که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، رژیم جمهوری اسلامی را در بر سر یک دو راهی قرار داده است.

دولت آمریکا بارها اعلام کرده است که جمهوری اسلامی درآمد خود را به جای اینکه برای بهبود معیشت مردم ایران صرف کند، در راه حمایت از گروههای تروریستی منطقه و اقدامات مخرب در دیگر کشورها صرف می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG