لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۲

برایان هوک: تحریم‌ها رژیم ایران را وادار می‌کند بین ادامه رفتار کنونی و یا صرف منابع کشور برای مردم ایران، یکی را انتخاب کند


برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران معتقد است که تحریم های ایالات متحده رژیم ایران را وادار خواهد کرد که درباره انتخاب بین ادامه رفتار کنونی یا صرف منابع مالی تصمیم بگیرد.

آقای هوک در حاشیه نشست دو روزه دوحه قطر، در مصاحبه با شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا، گفت که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، رژیم جمهوری اسلامی را در بر سر یک دو راهی قرار داده است.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت: «تحریم ها چیزی بین دیپلماسی و نیروی نظامی است. این برای آمریکا به عنوان یک ابرقدرت اهرمی اقتصادی است تا هزینه ادامه رفتارهای ناهنجار ایران در سیاست خارجی را افزایش دهد. بنابراین، با توجه به تظاهرات اخیر، رژیم باید بین ادامه این رفتارها یا صرف منابع مالی برای مردم، یکی را انتخاب کند.»

نوزدهمین نشست دوحه با موضوع «دولتمداری در دنیای چند قطبی» شنبه و یکشنبه این هفته با شرکت صدها نفر از دولتمردان و کارشناسان کشورهای جهان در پایتخت قطر برگزار شد.

برایان هوک پیشتر در «شورای روابط خارجی» آمریکا گفته بود که «ذخیره ارزی ایران نزدیک به صدمیلیارد دلار است اما فشار حداکثری باعث شده تا تنها به ۱۰ درصد از آن دسترسی داشته باشد.»

او گفته بود: «به خاطر فشار ما، رهبران ایران با وضعیتی که از دهه ۸۰ میلادی سابقه نداشته روبرو شده اند و راهی جز مصالحه یا سقوط اقتصادی ندارند. نظام اقتصادی در ایران تا دندان فاسد است. اهرم های پنهان اقتصادی که سر منشاء تمام آنها دفتر رهبری است، به صورت سیستماتیک منابع ملی را از دسترس مردم خارج می‌کند و با از بین بردن فرصت ها برای کارآفرینان واقعی، تنها گروهی را که به صورت انگلی و وابسته زندگی می کنند، فربه تر از پیش می کند.»

استیو منوشن وزیر خزانه داری آمریکا که نهاد تحت امر او مسئول اجرای تحریم ها علیه ایران است در نشست دوحه گفت: «واشنگتن خواستار یک توافق واقعی است و هر زمان که ایران آماده باشد، تحریم ها برداشته خواهد شد.»

دولت پرزیدنت ترامپ با برشمردن ایرادات برجام، از توافق هسته ای خارج شد و تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند. مقامات دولت آمریکا همچنین با اشاره به اقدامات مخرب جمهوری اسلامی در منطقه و حمایت از گروههای تروریستی، اعلام کردند فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی تا هنگامی که مانند یک کشور عالی در منطقه رفتار نکند، ادامه خواهد یافت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG