لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۲

وزیر خارجه آمریکا: زندگی مردم ایران می‌تواند بهتر از آن چیزی باشد که امروز و تحت این رژیم استبدادی سپری می‌کنند


مایک پمپئو با نیوزمکس گفتگو کرد.

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید هدف نهایی تحریم‌های جمهوری اسلامی، رقم زدن زندگی بهتری از آن چیزی است که مردم ایران اکنون تحت «رژیم استبدادی» دارند.

گفتگوی نیوزمکس با مایک پمپئو بامداد جمعه ۱۴ دی به وقت ایران پخش شد که او به جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت:‌ «هدف نهایی تحریم‌ها علیه ایران این است: دستیابی به یک نتیجه که در آن، زندگی مردم ایران بهتر از آن چیزی باشد که امروز و تحت این رژیم استبدادی سپری می کنند.»

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از این گفت‌وگو به معافیت تحریم‌های ایران برای دیگر کشورها اشاره کرد و گفت موضوع معافیت‌ها مرتب تحت بررسی قرار دارد. وی افزود: «تحریم و معافیت‌ها برای شش ماه تنظیم شده است.»

ایالات متحده می‌گوید توافق هسته‌ای با ایران در رفتار این کشور تاثیری نداشته است. پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد. پرزیدنت ترامپ در دو مقطع مرداد و آبان همین سال دستور بازگشت تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشک بالستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آن‌ها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آن‌ها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG