لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

واکنش مایک پمپئو به اظهارات حسن روحانی درباره نابودی اسرائیل: مردم ایران موافق سیاست‌های حکومت نیستند


وزیر خارجه آمریکا دوشنبه شب در بیانیه ای نظر خود را اعلام کرد.
وزیر خارجه آمریکا دوشنبه شب در بیانیه ای نظر خود را اعلام کرد.

وزیر خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات حسن روحانی درباره «نابودی اسرائیل»، ضمن انتقاد از مقام‌های جمهوری اسلامی، گفت مردم ایران مخالف حکومت شان هستند.

مایک پمپئو دوشنبه شب در بیانیه‌ای که وزارت خارجه منتشر کرد، نوشت: «روحانی رئیس جمهوری ایران بار دیگر خواستار نابودی اسرائیل شده است. او از اسرائیل به عنوان غده سرطانی و رژیم جعلی یاد کرد. چنین اظهاراتی شعله های تنش را در منطقه تشدید می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «روحانی در یک کنفرانس بین المللی در مورد وحدت اسلامی، مسلمانان را در سراسر جهان نیز تشویق کرد تا علیه ایالات متحده، متحد شوند. این یک گام خطرناک و غیر مسئولانه است که انزوای ایران را عمیق تر می کند.»

آقای پمپئو در پایان گفت: «وقتی رژیم ایران مکرر خواستار مرگ میلیون‌ها نفر از جمله مسلمانان می‌شود، هیچ دوستی نخواهد داشت. مردم ایران بهتر می دانند و با دولت شان که آنها را در این ۳۹ سال به جهان بد معرفی کرده‌، موافق نیستند. مردم مدت زیادی است که از این حکومت مستبد رنج می برند.

این اظهارات آقای پمپئو همزمان با دور جدید اعتراضات در خوزستان است که مردم معترض شعار دادند «اهواز شده فلسطین، مردم چرا نشستین».

واکنش آقای پمپئو به اظهارات رئیس جمهوری ایران است. آقای روحانی روز شنبه در مراسم کنفرانس وحدت اسلامی در تهران بار دیگر اسرائیل را «غده سرطانی» نامید و گفت: «چطور یک رژیم جعلی به نام اسرائیل در منطقه تشکیل شد و چطور ملت بزرگ و تاریخی فلسطین از خانه‌های خود رانده و آواره شدند و سالیان دراز مورد قتل و غارت صهیونیست‌ها در منطقه قرار گرفتند؟ مشکل کجاست؟»

این اظهارات او با واکنش رهبران اسرائیل و برخی رهبران کشورهای غربی مواجه شد. نخست وزیر اسرائیل در واکنش، از جامعه بین المللی خواست ایران را در معرض تحریم‌های بیشتری قرار دهد.

بنیامین نتانیاهو گفت «اسرائیل خوب می‌داند چگونه از خود در برابر رژیم آدمکش ایران دفاع کند. فراخوان روحانی برای نابودی اسرائیل باردیگر به کشورهای جهان نشان داد که باید رژیمی را که تهدید جهانیان است، در معرض تحریم‌های بیشتری قرار دهند.»

ایالات متحده می گوید توافق هسته ای نتوانسته مانع فعالیت های بی ثبات ساز ایران در خاورمیانه شود.

پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، حدود شش ماه پیش با اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، دستور داد تحریم‌های هسته‌ای طی دو دوره ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه بازگردد.

کاخ سفید روز جمعه ۱۲ آبان بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه این سخت‌ترین تحریم‌هایی است که علیه جمهوری اسلامی اعمال شده است.

وزیر خارجه آمریکا نیز یکم خرداد با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG