لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۳

احتمال چرخش سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران در ریاست جمهوری ترامپ


نماینده کنگره ایلینا راس لتینن

انتخاب دونالد ترامپ به سمت رییس جمهوری آمریکا، احتمال چرخش سیاست خارجی این کشور به ویژه در قبال جمهوری اسلامی ایران را تقویت کرده است. سیاست آتی آمریکا در رویکرد با ایران در نشستی در مجلس نمایندگان آمریکا به بحث گذارده شد.

در این نشست دو نماینده ارشد جمهوریخواه و دموکرات بر لزوم تقویت فشار بر جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت آینده آمریکا به منظور محدود کردن فعالیت‌های حمایت از تروریسم، برنامه موشک‌های بالستیک و نقض حقوق بشر در ایران تاکید داشتند.

شرکت کنندگان در بحث آینده سیاست آمریکا در مورد ایران معتقد بودند که دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا، رویکردی قاطع و سخت در قبال ایران اتخاذ خواهد کرد ولی همزمان حفظ و اعمال سخت توافق هسته ای با ایران را به سود آمریکا توصیف کردند.

ایلینا راس لتینن رییس جمهوریخواه کمیته فرعی مجلس در امور خاورمیانه گفت ما هراسی از ادعاهای ایران مبنی بر رها کردن توافق هسته‌ای نداریم و می‌دانیم که کنگره آینده فرصت بهتری برای اعمال سخت تر، و گسترش تحریمها علیه ایران را دارد.

او سپس اضافه کرد: «شما می‌توانید مطمئن باشید که در کنگره آینده ما اهمیت و اولویت بالایی برای دقت در مورد شرکت‌ها وآن‌هایی که در پی معامله با ایران هستند قائل خواهیم شد و پیام ما به آنها این است که درهای ایران به روی معامله باز نیست و در مورد عواقب و خطرات معامله با بزرگترین حامی تروریسم جهان هشیار باشند.»

خانم لتینن همچنین در گفت‌وگو با شهلا آراسته خبرنگار صدای آمریکا این چنین پیش بینی کرد: «ما یک رییس جمهوری جدید، رییس جمهوری منتخب ترامپ را داریم که وقتی پای ایران در میان باشد بسیار سخت و محکم است. او قوانینی را که کنگره در این ارتباط تصویب کرده اعمال خواهد کرد. دولت اوباما در این مورد بسیار ضعیف عمل کرده و هرکاری را برای نادیده گرفتن تحریم‌ها انجام داده است. کنگره می‌خواهد ما در مورد ایران قوی عمل کنیم چون آینده و امنیت ما با آن ارتباط دارد.»

الیوت انگل، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان می‌گوید هیچ توهمی در مورد نیات تهران وجود ندارد و تاکید می‌کند باید بر وادار کردن ایران به انجام تعهداتش تمرکز کنیم.

آقای انگل در گفتگو با صدای آمریکا در مورد مقامات ایران چنین ابراز نظر کرد: «به تصور من حسن روحانی یک میانه رو نیست و او هم یک تندرو است. میانه روها اجازه شرکت در انتخابات ایران را ندارند و همه آنها را حذف می‌کنند. هیچ گونه آزادی و دمکراسی در ایران وجود ندارد، و کسی هم جز تندروها در رژیم ایران وجود ندارد.»

مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی «بنیاد دفاع از دمکراسی ها» از اندیشکده های دست راستی مخالف برجام در واشنگتن نیز گفت در مورد سیاست دونالد ترامپ در مورد ایران ابهام وجود دارد ولی به نظر وی رژیم ایران باید در این مورد بسیار نگران باشد.

آقای دوبوویتز چنین گفت: «توصیه من گسترش عمده تحریمها علیه افرادی است که با بیرحمی به نقض حقوق بشر و سرکوب مردم ایران ادامه میدهند. هیچ تحریم عمده ای از تاریخ انتخاب حسن روحانی از سوی آمریکا علیه نقض حقوق بشر در ایران اعمال نشده. برای هدف قرار دادن مسولان کیفری و اطلاعاتی و سپاه و رهبری در رژیم ایران راه‌هایی وجود دارد که باید استفاده شود.»

مارک دوبوویتز همچنین توصیه کرد دولت آینده آمریکا و کنگره طرحهای هدفمندی را که جمهوریخواهان کنگره برای تحریم افراد و نهادهای حامی برنامه موشک بالستیک ایران آماده کرده اند، تصویب کرده و قویا به مورد اجرا بگذارند.

او در ادامه برشمردن توصیه های خود افزود: «مورد دیگر دسترسی ایران به استفاده از دلار آمریکا در معاملات است. دولت کنونی تایید کرده است ایران نباید اجازه دسترسی و استفاده از دلار در سیستم مالی آمریکا را داشته باشد. متاسفانه دستورالعملی که اخیرا توسط وزارت خزانه داری آمریکا صادر شد، عملا به ایران اجازه استفاده از دلار در سیستم های مالی خارج از آمریکا را می دهد و بنظر من باید این مجوز بیدرنگ متوقف شود.»

آقای دوبوویتز همچنین معتقد است که سپاه پاسداران ایران و صدها شرکت و نهادهای تحت کنترل آن باید از سوی وزارت خزانه داری آمریکا به عنوان سازمان تروریستی شناسایی شوند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG