لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۶

بررسی گزینه‌های دولت آینده آمریکا در برابر ایران در نشستی با حضور سناتور مک کین


سازمان جوامع ایرانی-آمریکایی مستقر در ایالات متحده روز پنجشنبه میزبان نشستی در ساختمان کنگره با عنوان «دولت جدید و گزینه های سیاسی در برابر ایران» است که سناتور ارشد جان مک کین در آن سخنرانی می کند.

بر اساس اعلام این سازمان، در این نشست درباره رفتار حکومت ایران در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، به ویژه پس از توافق هسته‌ای ۱۳۹۴، و این که تغییر عمده‌ای در آن مشاهده نشده و حتی بدتر هم شده است، بحث خواهد شد.

بر اساس آنچه در وبسایت این سازمان آمده است، این «روند زیان آور» در زمینه های مختلف قابل مشاهده است؛ از جمله نقض حقوق بشر، دخالت های منطقه ای، اقتصاد و حتی در برنامه هسته‌ای آن کشور.

به نظر می‌رسد تغییر رویکرد دولت در برابر ایران نتوانسته است انتظارات را برآورده کند و از این رو تنها گزینه موجود همکاری با ملت ایران و مخالفت‌های سازمان یافته آنها برای تغییرات واقعی دموکراتیک از داخل خواهد بود.

سناتور جمهوریخواه جان مک کین، که ریاست کمیته نیروهای مسلح سنا را بر عهده دارد و از مخالفان توافق هسته ای دولت باراک اوباما با تهران است، قرار است در این نشست به ایراد سخنرانی بپردازد.

جوزف لیبرمن نماینده پیشین کانتیکات در سنا، تام ریج نخستین وزیر امنیت داخلی ایالات متحده، و میچل رِیس از مدیران پیشین وزارت خارجه آمریکا و رئیس بنیاد ویلیامزبرگ نیز در این نشست حضور دارند.

سناتور مککین به عنوان سخنران کلیدی این نشست، گفت که سیاست دولت آینده ایالات متحده ادامه رویکرد دولت باراک اوباما با ایران نخواهد بود. وی با انتقاد از عملکرد جان کری پس از آزادی ملوانان آمریکایی که در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران بازداشت شده بودند، گفت که او نباید بابت آزادی آنها از مقامات ایران سپاسگزاری می‌کرد.

وی در این نشست که چهره های زیادی از هواداران و اعضای «سازمان مجاهدین خلق» نیز شرکت داشتند، افزود که دولت دونالد ترامپ، وزیر دفاعی دارد که ایران را به خوبی می‌شناسد و درک می‌کند.

به گفته آقای مک‌کین، ژنرال جیمز متیس فردی است که کارنامه برجسته نظامی دارد.

به گفته او، افرادی که رئیس جمهوری منتخب برای تصدی وزارت خارجه در نظر دارد نیز افرادی قوی هستند. سناتور ایالت آریزونا البته توضیح بیشتری در این مورد نداد، اما در ادامه گفت که حامیان ادامه تحریم‌ها یا تشدید آنها، در کنگره بسیارند.

سناتور جان مک‌کین با اشاره به حوادث پس از انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد در انتخابات بحث برانگیز سال ۱۳۸۸ و به ویژه کشته شدن ندا آقاسلطان در جریان تظاهرات اعتراضی، ابراز امیدواری کرد که در آینده، او خود شاهد برافراشته شدن تندیس خانم آقاسلطان در محل کشته شدنش در تهران باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG