لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۱

استقبال مقام‌های پنتاگون از کاهش تنش قایق‌های ایرانی برای کشتی‌های آمریکا


در اواخر دولت اوباما بارها قایق های تندروی ایران به کشتی های جنگی آمریکا در آبهای آزاد خلیج فارس نزدیک شدند.
در اواخر دولت اوباما بارها قایق های تندروی ایران به کشتی های جنگی آمریکا در آبهای آزاد خلیج فارس نزدیک شدند.

پنج ماه بعد از هشدار مقام های نظامی و دیپلماتیک ایالات متحده، وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه پنج بهمن اعلام کرد در این مدت به رغم احتمال رویارویی کشتی های ایرانی و آمریکایی در آبهای آزاد خلیج فارس، قایق های جمهوری اسلامی از ایجاد مزاحمت برای آمریکایی ها خودداری کرده اند.

وال استریت جورنال در گزارشی که پنجشنبه عصر منتشر کرد به نقل از مقام های نظامی آمریکا نوشت: هرچند قایق های تندرو طی دو سال گذشته با کشتی های آمریکایی که در حال عبور از خلیج فارس بودند تنش هایی داشتند اما طی پنج ماه گذشته چنین اتفاقی نیفتاده است.

این مقام های نظامی وزارت دفاع آمریکا ضمن استقبال از کاهش تنش ابراز امیدواری کردند که این رویکرد جمهوری اسلامی ایران ادامه داشته باشد. ژنرال جوزف ووتل، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا پیشتر در سفری به خاورمیانه گفته بود توقف اقدامات ایران به این دلیل بود که نشان داده ایم که آمادگی لازم را داریم و چنین اقداماتی قابل تحمل نخواهد بود.

در دو سال اخیر و به خصوص در آخرین ماههای دولت اوباما، بارها قایق های تندروی ایران به کشتی های جنگی آمریکا در آبهای آزاد خلیج فارس نزدیک شدند که در عرف دریایی و نظامی اقدامی تنش زا تلقی می شود. ایران می گوید حضور آمریکا در خلیج فارس باعث «ناامنی» می شود. در مقابل آمریکا می گوید برای دفاع از متحدان منطقه ای در آب های آنها و آزاد خلیج فارس حضور دارد.

آخرین هشدارها

در چند ماه ابتدای دولت ترامپ، این اقدامات قایق های ایرانی کاهش یافته بود اما همچنان مواردی گزارش شده بود.

آخرین مورد در مردادماه گذشته بود که قایق ایرانی به سوی ناوشکن موشک انداز یواس اس کول و هلی کوپتر نور انداخت. به گفته سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا، انداختن اشعه لیزر به سوی هلیکوپتر در شب یک اقدام خطرناک است و قدرت دید خلبان را کم می کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در زمان رقابت‌های انتخاباتی گفته بود در صورت پیروزی، اگر شناورهای تندروی ایرانی برای ناوهای آمریکایی «مزاحمتی ایجاد کنند» او دستور خواهد داد تا شناورها هدف قرار گیرند.

خردادماه گذشته، یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به تنش دوباره بین قایق های ایرانی و ناوهای آمریکایی در آبهای آزاد خلیج فارس گفته بود از ایران می خواهیم مسئولانه رفتار کند.

یک مقام رسمی در وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به گیتا آرین خبرنگار صدای آمریکا،‌ درباره تنش اخیر قایق های ایرانی با نیروی دریایی آمریکا گفته بود: فعالیت های غیرمسئولانه و تحریک‌آمیز ناوهای ایران در خلیج فارس همواره برای ما ایجاد مزاحمت می کند و پتانسیل این را دارد که به نزاعی بزرگتر تبدیل شود. ما از ایران می خواهیم تا مسؤلانه رفتار کند و از این تحریک‌های بی ثمر دست بردارد.

هشدارهای دیپلماتیک بعد از افزایش تنش صورت گرفت. اردیبهشت ماه، یک ناوشکن نیروی دریایی ایالات متحده به یک قایق سپاه پاسداران که بدون توجه به اخطارهای متعدد به «رفتار تحریک‌آمیز» خود ادامه می‌داد، منور اخطار شلیک کرده بود.

همچنین اسفندماه گذشته، کاخ سفید هشدار داده بود، اقدامات تحریک آمیز ایران مثل نزدیک شدن قایق‌ها به ناو آمریکایی را تحمل نمی‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG