لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

دستیاران سابق اوباما خواهان معامله ای سخت تر با ایران هستند


یک گروه برجسته از مشاوران امنیتی آمریکا، هشدار داده اند معامله برای مهار برتامه اتمی ایران با خطر شکست در فراهم آوردن معیارهای ایمنی کافی روبرو است.

آنها که مقامات سابق و کارشناسان سیاست خارجی را شامل می شوند، روز چهارشنبه در نامه ای سرگشاده متذکر شدند معامله با ایران، اگر شامل بازرسی های سخت تر سازمان ملل متحد و شرایطی برای کاهش تحریم ها نباشد، نخواهد توانست «معیارهای دولت در مورد یک توافق خوب» را عملی کند.

دنیس راس ، مشاور ایران و خاورمیانه در دولت اول اوباما، که یکی از امضا کنندگان نامه است، به رویترز گفت مهم است که انگیزه مذاکرات اجرای خوب آن باشد، نه ضرب الاجل.

او گفت «ایرانی ها باید بفهمند اگر تقلب کنند ما مچ آنها را خواهیم گرفت، و بهای حتی تخلفات کوچکتر بالا خواهد بود همچنین باید بدانند که ما به آنها اجازه نخواهنیم داد توانایی اتمی کسب کنند.»

راس به نقل از مقامات دولت گفت تفاهمنامه لوزان اصول مندج در نامه را شامل می شود.

امضا کنندگان نامه می گویند «اکثر ما توافق نیرومند تری را ترجیح می دادیم. این توافق ایران را از کسب توانایی تسلیحات اتمی بازنخواهد داشت، و نمی خواهد زیر ساخت اتمی ایران برچیده شود، با این حال، آن را برای ۱۰ تا ۱۵ سال آینده کوچک می کند.»

افزون بر راس، دیوید پتریوس، مدیر سابق سیا و فرمانده نیروهای آمریکا در عراق، رابرت اینهورن، عضو سابق تیم مذاکره کننده با ایران، جیمیز کارت رایت، ژنرال بازنشسته، و گری سامور، مشاور اوباما در سیاست اتمی، نامه را امضا کرده اند.

در گزارش رویترز گفته می شود هر معامله ای با مخالفت شدید جمهوریخواهانی روبرو خواهد شد که گفته اند دولت اوباما معامله ای را آماده می سازد که ایران را با مسیر روشنی بسوی ساختن اسلحه اتمی باقی می گذارد.

جان کری، چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت هنوز بسیار زود است که گفته شود آیا مذاکرات می تواند مسائل باقیمانده را حل کند یا نه.

XS
SM
MD
LG