لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

جان کری با سناتور ارشد دموکرات مخالف توافق اتمی ایران دیدار کرد


چاک شومر، سناتور دمکرات مخالف با توافق اتمی ایران
چاک شومر، سناتور دمکرات مخالف با توافق اتمی ایران

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده با تنها سناتور دموکراتی که اخیراً به طور علنی مخالفت سرسختانه خود را با توافق اتمی جامعه جهانی با ایران اعلام کرده است، ملاقات کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، چاک شومر سناتور ارشد هم‌حزبی آقای کری گفته است در صورت مخالفت کنگره با توافق اتمی وین، آمریکا به هیچ عنوان نخواهد توانست متحدانش را از تبادل بازرگانی با ایران منع کند.

در این دیدار که روز سه‌شنبه انجام شد، سناتور شومر گفت واشنگتن هنوز وقت دارد تا جهان را به منزوی کردن ایران سوق دهد، تا بتواند امتیازهای بیشتری در توافق با ایران بگیرد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که کنگره آمریکا در حال بررسی متن توافق جامع هسته ای ۲۳ تیر ماه بین قدرت های جهانی و ایران است، و در ماه سپتامبر نیز آن را به رأی خواهد گذاشت.

اگر کنگره به توافق اتمی رأی منفی دهد و رئیس جمهوری را به وتو کردن این تصمیم مجبور کند، توانایی دولت باراک اوباما را در پایبندی به تعهداتش در قبال لغو تحریم‌های ایران دچار پیچیدگی می‌کند.

ایران پذیرفته است در مقابل لغو تحریم‌ها، برای یک دهه فعالیت‌های هسته ای خود را محدود و اجازه بازرسی از تاسیسات اتمی کشور را به بازرسان بین‌المللی بدهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، سیاستمداران جمهوریخواه آمریکایی یکصدا با این اقدام مخالفت کرده‌اند و معتقدند هنوز جا برای توافق بهتر با ایران هست. آنها می‌گویند یک توافق خوب مستلزم تداوم یا افزایش فشارها بر ایران و تهدید دولت‌های خارجی و شرکت‌های بزرگ برای پرهیز از کار با ایران یا خرید نفت ایران است.

هم رئیس جمهوری دموکرات آمریکا و هم جمهوریخواهان می‌گویند فشارها و تحریم‌های سرسختانه بود که ایران را دو سال پیش پای میز مذاکره کشاند.

حال که توافق اتمی با ایران نهایی شده، کری می‌گوید چنین رویکرد سختی دیگر در دستور کار نیست. او روز سه‌شنبه در برنامه‌ای به میزبانی خبرگزاری رویترز گفت «شوخی‌تان گرفته؟ ایالات متحده متحدان ما و بانک‌ها و شرکت‌هایشان را به خاطر کار با ایران تحریم کند چون ما می‌خواهیم از توافق خارج شویم؟ و مجبورشان کنیم مطابق میل ما رفتار کنند حتی اگر با توافقی که به آن دست یافتیم موافق باشند؟»

جان کری هشدار داد چنین تصمیمی عواقبی سخت برای دیگر امضاکنندگان توافق یعنی بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه و ۱۵ عضو شورای امنیت که آن را تایید کردند خواهد داشت.

او گفت کشورهای اروپایی می‌توانند از استراتژی تعریف‌شده توسط آمریکا علیه روسیه خارج شوند و اگر اقدام نظامی علیه ایران لازم باشد آمریکا و اسرائیل هیچ‌گونه حمایتی از کشورهای بین‌المللی دریافت نخواهند کرد و همچنین دلار ارزش خود را از دست خواهد داد.

جان کری گفت نگرانی از این که ایران ظرف ۱۵ تا ۲۰ سال آینده در آستانه اتمی شدن خواهد بود بی‌معنی است چرا که «ایران در حال حاضر یک کشور اتمی است. او با اشاره تلویحی به خواسته‌های جمهوری‌خواهان و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت: «آن‌ها وقتی اتمی شدند که ما سیاست عدم غنی‌سازی را دنبال می‌کردیم.»

وزیر خارجه آمریکا گفت در صورتی که کنگره به توافق اتمی ایران رأی منفی دهد، دست خود را خالی خواهد کرد: «به این ترتیب ایران را آزاد می‌گذاریم تا برنامه‌اش را بدون محدودیت و بازرسی و بررسی ذخائرش و بدون این که بدانیم چه می‌کند، پیش ببرد.»

در همین حال، ۳۶ ژنرال بازنشسته و فرمانده ارشد دریایی در نامه‌ای سرگشاده در روز سه‌شنبه کنگره آمریکا را به حمایت از توافق ایران ترغیب کردند.

XS
SM
MD
LG