لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۹

کویر ایران صحنه یک مانور موشکی دیگر


خبرگزاری فرانسه در گزارشی از تهران می گوید سپاه پاسداران انقلاب در هشدار به تهدید های اقدامی نظامی توسط اسرائیل و آمریکا علیه ایران، اعلام کرده است در نظر دارد در جریان مانورهای نظامی سه روزه ای که از روز دوشنبه (فردا) آغاز می شود، به هدف هائی در کویر ایران موشک های بالستیک، و نیز موشک هائی از نوع دیگر، شلیک کند.

سردار سرتیپ پاسدار امیر علی حاجی زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - واحدی که مسئول سیستم های موشکی است - می گوید «موشک های برد بلند، برد کوتاه و میان برد از اقصی نقاط کشور به پایگاه های هوائی شبیه سازی شده مورد استفاده نیروهای خارجی در منطقه، شلیک خواهد شد».

وب سایت رسمی پاسداران اظهارات وی را نقل می کند که گفته است «رزمایش به کشورهای ماجراجو این پیام را می فرستد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنار ملت مصمم و متحد ایران در برابر زورگویان ایستاده است، و به هرگونه شرارتی، به صورتی قاطع و کوبنده پاسخ می دهد».

خبرگزاری فرانسه می نویسد گرچه ایران اغلب مانورهای نظامی برگزار می کند اما بنظر می رسد هدف این مانور تاکید بر تهدیدی علیه پایگاه های نظامی آمریکا در کشورهای همسایه ایران، شامل افغانستان، بحرین، کویت و عربستان سعودی ، در صورتی است که ایران با حمله اسرائیل و یا آمریکا روبرو شود.

تل اویو و واشنگتن گفته اند اقدام نظامی علیه ایران، در صورت شکست دیپلماسی برای متقاعد ساختن جمهوری اسلامی به محدود ساختن برنامه حساس اتمی اش، به قوت خود باقی است.

حاجی زاده گفت رزمایش ها که با عنوان پیامبر اعظم ۷ انجام می گیرد، «دقت موشک ها و اثر گذاری کلاهک های نصب شده بر روی سیستم های موشکی را با شلیک به پایگاه های شبیه سازی شده در کویر مرکزی ایران ارزیابی خواهد کرد».

وی از دو نوع موشک های بالستیک که از آنها استفاده خواهد شد نام برد: موشک های قیام، که برد آنها بنا به گزارش های رسانه ها در ایران قریب ۷۵۰ کیلومتر تخمین زده می شود، و موشک های ضد هدف های دریائی، بنام خلیج فارس، که برد آنها ۳۰۰ کیلومتر است.

تهران از موشک های بالستیک به عنوان موشک های دارای برد بلند یاد می کند، حال آنکه در ارتش های دیگر جهان از آنها به عنوان موشک های برد کوتاه نام برده می شود.

دوبرد ترین موشک های بالستیک موجود در زرادخانه ایران، موشک های میان برد شهاب ۳ است، که با برد ۲هزار کیلومتر قادر به رسیدن به اسرائیل است.

در نقل اظهارات حاجی زاده، به استفاده از موشک های شهاب ۳ در مانور ها اشاره ای نشده است.
XS
SM
MD
LG