لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

آمریکا نشانه های تازه از زنده بودن لوینسون دریافت کرده است


آمریکا نشانه های تازه از زنده بودن لوینسون دریافت کرده است
آمریکا نشانه های تازه از زنده بودن لوینسون دریافت کرده است

دولت آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد نشانه های تازه ای دریافت کرده است که رابرت لوینسون مامور سابق پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، که آخرین بار حدود چهار سال پیش در ایران دیده شد، زنده است.

در آستانه چهارمین سالگرد مفقود شدن رابرت لوینسون شهروند آمریکایی، هیلری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا، با صدور بیانیه ای، از ایران برای کمک به حل پرونده لوینسون در خواست تازه ای کرد.

مسوولان آمریکایی جزئیات اندکی درباره این پرونده می دهند.

اما آنان می گویند دلایلی دارند که آنان را متقاعد می کند آقای لوینسون، ۶۳ ساله، زنده است و جایی در «جنوب غربی آسیا» زندانی است.

مسوولان آمریکایی می گویند ایران می تواند به بازگشت او به خانه و پیوستن به خانواده اش کمک کند.
آقای لوینسون اندکی پس از ورود به جزیره توریستی کیش در خلیج فارس، در سال ۲۰۰۷ ناپدید شد.

ایالات متحده بارها و از طریق تماس های دیپماتیک نادر، از جمهوری اسلامی خواسته است اطلاعاتی در مورد لوینسون بدهد.

اما ایران داشتن هرگونه اطلاعات در مورد مکان نگهداری این شهروند آمریکایی را منکر شده است.

در بیانیه جدید وزیر امورخارجه آمریکا که روز پنجشنبه منتشر شد، چرخش تازه ای در مورد پرونده ناپدید شدن لوینسون نمایان است.

هیلری کلینتون می گوید آمریکا «نشانه های تازه ای» از این که آقای لوینسون جای در جنوب غربی آسیا زندانی است دریافت کرده است.

پی جی کروالی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا، بیانیه هیلری کلینتون را برای خبرنگاران خواند و گفت ایالات متحده، درخواست تازه ای از ایران برای کمک به پرونده رابرت لوینسون مطرح می کند.

در بیانه آمده است:« همانطور که دولت ایران پیشتر نسبت به ارائه کمک در این باره پیشنهاد داده بود، ما با احترام از دولت ایران در خواست می کنیم تلاش های انسانی برای بازگشت سالم باب لوینسون و پیوستن به خانواده اش را متقبل شود.»

این بیانیه اضافه کرده است که «از تلاش های ایران در این باره قدردانی می شود.»

کروالی در واکنش به اصرار خبرنگاران، گفت ایالت متحده اطلاع خاصی درباره محل نگهداری آقای لوینسون، از جمله اینکه در چه کشوری ممکن است او زندانی باشد، ندارد.

چندی پس از انتشار بیانیه خانم کلینتون، خبرگزاری آسوشیتد پرس گزارش داد که خانواده لوینسون، اطلاعاتی دریافت کرده بود که رابرت لوینسون، اواخر سال گذشته میلادی، گزارش داده بود که زنده است. به گزارش این خبرگزاری بازرسان، صحت این اطلاعات را تایید کردند.

اما آسوشیتدپرس می گوید از انتشار این گزارش به درخواست مسوولان آمریکایی که گفته بودند ممکن است تلاش ها در مورد لوینسون را به خاطر بیاندازد، خودداری کرد. این خبرگزاری چندی پس از بیانیه وزیر امورخارجه آمریکا گزارش خود را منتشر کرده است.

رابرت لوینسون، که خانه اش در ایالت فلوریدا واقع است، در سال ۱۹۹۸ از اف بی آی بازنشسته و یک بازرس خصوصی شد.

خانواده او می گویند که وی زمانی که در جزیره کیش ناپدید، مشغول تحقیق در مورد سیگار های جعلی بوده است. جزیره کیش یک منطقه آزاد تجاری است و گفته می شود قاچاق کالا نیز در آن صورت می گیرد.

مسوولان آمریکایی بارها ناخرسندی خود را از عدم همکاری ایران دراین موضوع ابراز کرده اند.

XS
SM
MD
LG