لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

جان کری: بانکها از معامله با ایران نترسند، تحریم ها برداشته شده اند


جان کری و محمدجواد ظریف روز جمعه دوم اردیبهشت برای دومین بار در نیویورک با هم دیدار کردند.
جان کری و محمدجواد ظریف روز جمعه دوم اردیبهشت برای دومین بار در نیویورک با هم دیدار کردند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در دیدار با همتای ایرانی خود، تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا مخالف معامله بانکهای خارجی با جمهوری اسلامی ایران نیست چرا که تحریم های هسته ای ایران از سه ماه پیش برداشته شده اند و این بانکها نباید از معامله با ایران بترسند.

آقای کری پیش از جلسه با محمدجواد ظریف به خبرنگاران گفت که از زمان اجرای توافق هسته بین ایران و جامعه جهانی، ایالات متحده آمریکا در مقابل مسیر داد و ستدی که ایران اجازه دارد نایستاده و نخواهد ایستاد.

وزیر خارجه آمریکا گفت که او تلاش دارد گروه های خارجی مایل به سرمایه گذاری در ایران را از بلاتکلیفی در بیاورد.

دولت ایران از اینکه نتوانسته از دستاورد توافق هسته ای با غرب برخوردار بشود، گله دارد.

روز جمعه، وزیر خارجه ایران هم بار دیگر گفت، از آمریکا انتظار دارد بانکهای اروپایی و آسیایی را مطمئن کند برای معامله با ایران به دردسر نمی افتند.

جان کری همچنین گفت، به نظر می رسد سوء تفاهم هایی برای بانک های خارجی وجود دارد. ما می خواهیم این را بطور شفاف بگوییم که در حال حاضر فرصت های تازه ای برای بانک های خارجی برای تجارت با ایران وجود دارد.

اظهارات آقای کری بعد از آن بیان می شود که در ده روز اخیر، ابتدا رئیس بانک مرکزی ایران و سپس محمدجواد ظریف فاش کردند که ایران بعد از سه ماه از اجرای توافق هسته ای هنوز از مزایای این توافق و رفع تحریم ها منتفع نشده است.

آنها گفتند بانک های خارجی از ترس اینکه از سوی آمریکا تحریم شوند، با ایران مبادله نمی کنند.

جان کری روز جمعه گفت بانکهای خارجی نباید از معامله با ایران در چارچوب توافق هسته ای بترسند و ما خوشحالیم که اگر بانکها سوالی دارند، به آنها پاسخ بدهیم.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، بانکها نباید با حدس اینکه مبادله با ایران مانند قبل از توافق با ایران، ممنوع است، از تجارت با ایران خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG