لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۳

وزیر خارجه آمریکا: هنوز باور داریم دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران امکان‌پذیر است


کنفرانس خبری مشترک وزیران خارجه آلمان و آمریکا، روز پنجشنبه در برلین
کنفرانس خبری مشترک وزیران خارجه آلمان و آمریکا، روز پنجشنبه در برلین

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، با اشاره به دور هشتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران ضمن تاکید بر حساس بودن شرایط، گفت که رسیدن به توافق هنوز «امکان‌پذیر» است.

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۳۰ دی در برلین و در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه آلمان گفت: «ما در حال حاضر در میانه دور هشتم مذاکرات در وین هستیم و به مرحله‌ای حساس رسیده‌ایم. هر چه بیشتر طول بکشد - و نباید هم طولانی شود - ایران پیشرفت بیشتری می‌کند؛ پیشرفتی که توافق هسته‌ای برجام آن را محدود کرده بود.»

آقای بلینکن افزود سرعت مذاکرات بسیار مهم است و چند هفته برای رسیدن به توافق فرصت وجود دارد. وی گفت: «من و همکارانم بر این باور هستیم که بازگشت دو طرفه به تعهدات امکان‌پذیر است. پیشرفت‌هایی صورت گرفته، ولی به جایی که می‌خواهیم برویم نرسیده‌ایم.»

وزیر خارجه آمریکا افزود در صورت نرسیدن به توافق در زمان مقتضی، «باید راهی دیگر انتخاب کنیم و در این مورد هم حرف زدیم و گام‌هایی که با هم برخواهیم داشت را بررسی کردیم که اگر ایران به تعهدات بازنگردد، در مورد آن و این که چه اقداماتی انجام خواهیم داد، حرف زدیم.»

آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان، هم در این کنفرانس خبری گفت ساعاتی پیش و در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران با وزیران خارجه فرانسه، بریتانیا، و همچنین جوزپ بورل مسئول سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا رایزنی و بحث شده است.

وزیر خارجه آلمان افزود: «هدف ما این است که در هفته‌های آینده به جایی برسیم که ایران نتواند بیش از این غنی‌سازی کند. نمایندگان چهارگانه (بریتانیا،‌ آلمان، فرانسه، و اتحادیه اروپا) پیش از کریسمس به ایران نامه فرستادند. من با وزیر خارجه روسیه هم در این مورد حرف زدم که نشان می‌دهد فقط گروه چهارگانه نیست که این کار را دنبال می‌کند و همه با همکاری با هم با حضور چین و روسیه این کار را کرده‌ایم.»

آنتونی بلینکن پیش از سفر به آلمان در کی‌یف با رئیس جمهوری و وزیر خارجه اوکراین دیدار و حمایت قاطعانه ایالات متحده از تمامیت ارضی اوکراین در مقابل تخاصم‌های روسیه را اعلام کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده از برلین راهی ژنو می‌شود تا با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود دیدار کند.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر در پاسخ به پرسشی درباره مذاکرات جاری در وین میان ایران و قدرت‌های جهان برای احیای برجام و این که آیا زمان ترک این گفت‌وگوها رسیده یا نه، گفت: «اکنون زمان برای ترک [مذاکرات] نیست، پیشرفت‌هایی به دست آمده است، گروه پنج به علاوه یک هم‌نظر هستند، اما خواهیم دید چه می‌شود.»

XS
SM
MD
LG