لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۶

تاکید تیلرسون و متیس بر خروج نیروهای ایران از عراق در کمیته روابط خارجی سنا


وزرای خارجه و دفاع آمریکا در کمیته سنا حضور یافتند.
وزرای خارجه و دفاع آمریکا در کمیته سنا حضور یافتند.

در حاشیه یک نشست در کمیته روابط خارجی سنا، وزیر خارجه آمریکا بار دیگر بر خروج فوری نیروهای نظامی ایران از عراق تاکید کرد و وزیر دفاع آمریکا گفت نخست وزیر عراق نیروهای حشد الشعبی را تحت کنترل دارد.

دوشنبه عصر جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا برای بررسی تمدید اجازه استفاده از قوای نظامی در مبارزه با تروریست ها با حضور رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و جیم متیس وزیر دفاع آمریکا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی با اشاره به سابقه مجوز کنگره، گفت این اجازه در سال ۲۰۰۱ بعد از حملات یازده سپتامبر به دولت برای پیگیری و تعقیب تروریست ها داده شد اما اکنون برخی اعضای این کمیته معتقدند دولت باید برای اقدامات خود مجوز جدید کسب کند.

بحث بر سر محدوده حمله به تروریست ها

بن کاردن دموکرات ارشد این کمیته نیز در سخنانی گفت از زمان حضور قبلی وزیر دفاع تهدیدات افزایش یافته است. از جمله کره شمالی جنگ لفظی و تهدید را افزایش داده است و نیاز است قانون بخصوص برای مقابله با داعش بازنگری شود.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در این جلسه گفت اینکه دستور سال ۲۰۰۱ را محدود به نام کشورها کنیم، نتیجه نمی دهد چون ما با پدیده ای به نام داعش مواجه هستیم که می تواند کشور جدیدی پیدا کند و از آنجا اقدامات شوم خود را پیش ببرد. بنابراین محدودیت جغرافیایی ما را از ادامه تعقیب آنها ناتوان می کند.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا هم در این جلسه تایید کرد که دستور سال ۲۰۰۱ همچنان برای قوای نظامی ایالات متحده کاربرد دارد و تاکید کرد اگر کنگره می خواهد مجوز جدیدی صادر کند، مجوز جنگ را از نظر زمانی و دسترسی مکانی نامحدود قرار دهند.

تاکید بر خروج ایران

در بخشی از این جلسه به ایران اشاره شد بخصوص زمانی که «تام یودال» سناتور دموکرات نیومکزیکو، وزیر خارجه آمریکا را مورد سوال قرار داد.

رکس تیلرسون در بخشی از سخنان خود گفت خلافت داعش از چهار ماه پیش تا کنون شکننده تر شده است و این با کمک متحدان ما در عراق ممکن شده است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: شکست عراق هنوز کامل نشده است. وزیر متیس و من و بقیه کابینه فکر می کنیم نیازی به مجوز جدید نیست. ما مرتب کنگره و مردم را به روز می کنیم.

سناتور «تام یودال» از او درباره خروج نیروهای ایرانی و برخی نظامیان شیعه پرسید. وزیر خارجه آمریکا گفت: ما به روشنی گفته ایم با شکست داعش، نیروهای خارجی و از جمله نیروهای ایران باید از عراق خارج شوند. اما بخشی از نیروهای شیعه که در حال حاضر در این کشور حضور دارند، عراقی هستند.

در این جلسه جیم متیس هم درباره نیروهای خارجی و شیعه در عراق گفت نیروهای حشد الشعبی به طور کامل تحت تسلط و فرمان نخست وزیری عراق هستند.

ایران به سرکردگی قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در عراق و سوریه نیروی نظامی دارد. ایالات متحده می گوید ایران به بهانه مبارزه با تروریسم، در این دو کشور به گروه های تروریستی کمک می کند و در بی ثبات سازی در خاورمیانه نقش دارد.

در این جلسه درباره زمان خروج احتمالی نیروهای آمریکا از عراق پرسش شد که آقای تیلرسون گفت نیروهای آمریکا تا زمان شکست کامل داعش در عراق باقی خواهند ماند. او همچنین گفت نخست وزیر عراق تاکنون چیزی درباره خروج نیروهای آمریکا از عراق نگفته است.

آقای تیلرسون در بخش دیگری از سخنان خود درباره ائتلاف به رهبری آمریکا در سوریه گفت: هدف ما مبارزه با گروه تروریستی داعش است و آمریکا تمایلی برای مقابله با دولت یا ارتش سوریه ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG