لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

فایرآی اعلام کرد: شرکت هوانوردی آمریکا هدف حمله هکرهای ایرانی بوده است


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

گزارشی از الیزابت وایس در روزنامه «یو اس ای تودی»

شرکت امنیت سایبری «فایرآی» می گوید یک گروه مشکوک از هکرهای ایرانی از سال ۲۰۱۳ شرکت های هوانوردی و انرژی در آمریکا، عربستان سعودی و کره جنوبی را هدف حملات سایبری قرار داده است.

در گزارش این گروه که روز چهارشنبه منتشر شد ذکر شده است که ظاهرا هدف این گروه جاسوسی پنهانی برای دادن اطلاعات به نیروهای نظامی و شرکت های دولتی درباره دشمنان و رقبای احتمالی است.

جان هالتکویست، مدیر تحلیل اطلاعات «فایرآی»، می گوید پژوهشگران همچنین نشانه هایی از یک برنامه ی نابودی داده ها موسوم به «شِیپ شیفت» در شرکت های آسیب دیده در خاورمیانه پیدا کرده اند که قابلیت پاک کردن دیسک ها و حذف فایل های شبکه داخلی شرکت ها را دارد. به گفته «فایرآی» آن ها نشانه مستقیمی از عملیات تخریبی هکرها ندیده اند ولی چنین قابلیتی به نظر می رسد وجود دارد.

هالتکویست معتقد است این که برنامه های تخریبی در ایالات متحده و کره جنوبی به کار گرفته نشده ربطی به قابلیت هکرها ندارد بلکه به دلیل دستوری است که به هکرها داده شده است: «اگر به آن ها ماموریتی متفاوت داده شده بود می توانستند بدافزارهای مخرب را به کار انداخته و به اهدافی ضربه بزنند. مساله فقط دستوری است که گرفته اند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG