لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

اعتراض دادستان سابق نیویورک به تلاش رودی جولیانی برای آزادی رضا ضراب


رضا ضراب، تاجر ایرانی تبار و شهروند ترکیه
رضا ضراب، تاجر ایرانی تبار و شهروند ترکیه

دادستان سابق فدرال ناحیه جنوبی ایالت نیویورک که فروردین سال گذشته، رضا ضراب تاجر ایرانی‌تبار و شهروند ترکیه را به زندان انداخته بود، در یک یادداشت، از تلاش رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک برای تامین آزادی ضراب انتقاد کرد.

آقای «پریت بارارا»، در واکنش به فاش شدن تلاش «جولیانی» به عنوان وکیل ضراب، در «توئیتر» نوشت: «امید انسان این است که قانون و اجرای مستقل مفاد آن، همچنان برای ایالات متحده و وزارت دادگستری آمریکا، مهم باشد.»

اعتراض آقای بارارا در حالی است که او یک ماه پیش با دستور دادگستری دولت ترامپ از سمت خود برکنار شد.

پریت بارارا، دادستان سابق ناحیه جنوبی ایالت نیویورک DOJ Photo
پریت بارارا، دادستان سابق ناحیه جنوبی ایالت نیویورک DOJ Photo

رضا ضراب، فروردین ۱۳۹۵ هنگامی که در فلوریدا به سر می‌برد، به اتهام نقض قوانین و مقررات تحریم مالی جمهوری اسلامی در آمریکا، دستگیر شد. او همچنین قبلا متهم شده بود که از صرافی خود در ترکیه، برای ارسال پول و طلا به ایران، تلاش کرده. نشریات ترکیه گزارش داده بودند که ضراب خود را یکی از کارمندان بابک زنجانی، ثروتمند ایرانی قلمداد کرده بود که هم اکنون در ایران زیر حکم اعدام است. بازداشت او موجب اعتراض رئیس جمهوری ترکیه شد.

بتازگی سندی از حالت محرمانه خارج شده که نشان می دهد رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک رسما مامور شده تا در همکاری نزدیک با مقامات عالی‌رتبه آمریکا و ترکیه، راهی دیپلماتیک برای حل وفصل پرونده رضا ضراب، پیدا کند. آقای جولیانی، که از حامیان فعال کارزار انتخاباتی «دونالد ترامپ» بود، در استشهادی که بتازگی مهر محرمانه آن برداشته شده، مدعی شد که حل و فصل این پرونده، به سود امنیت ملی ایالات متحده است.

«جولیانی» که شهرت خود را مدیون دوره‌ای است که در مقام دادستان فدرال ناحیه جنوب ایالت نیویورک، علیه تبهکاری مالی مدیران شرکتهای «وال استریت» تلاش می‌کرد، در استشهاد خود یادآوری کرد که با آقای «اردوغان» در باره پرونده «ضراب» دیدار داشته و فعالیت خود برای تامین آزادی رضا ضراب را «قانونی» قلمداد کرد که بدون سابقه هم نیست.

XS
SM
MD
LG