لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

سه ایرانی به نقض تحریم های آمریکا علیه ایران متهم شدند، رضا ضراب یکی از متهمان


بنا به اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا، رضا ضراب دارای تابعیت دوگانه ترکیه – ایران، کاملیا جمشیدی و حسین نجف زاده شهروندان ایران، سه متهم دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران هستند
بنا به اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا، رضا ضراب دارای تابعیت دوگانه ترکیه – ایران، کاملیا جمشیدی و حسین نجف زاده شهروندان ایران، سه متهم دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران هستند

دادگاهی در جنوب نیویورک سه نفر را به اتهام مشارکت در صدها میلیون دلار معامله از سوی دولت ایران و شرکت های ایرانی، با هدف دور زدن تحریم های آمریکا علیه تهران، تحت پیگرد قرار داده است.

بنا به اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا، رضا ضراب، ۳۳ ساله، ساکن ترکیه دارای تابعیت دوگانه ترکیه – ایران، کاملیا جمشیدی، ۲۹ ساله شهروند ایران، و حسین نجف زاده، ۶۵ ساله، شهروند ایران، در دست داشتن در معاملاتی به ارزش صدها میلیون دلار، از طرف دولت ایران و شرکت های ایرانی که در فهرست تحریم های آمریکا قرار داشتند، پولشویی منافع حاصل از معاملات، و کلاهبرداری از چندین نهاد مالی با پنهان کردن ماهیت واقعی این معاملات، متهم هستند.

رضا ضراب در ۱۹ مارس ۲۰۱۶ دستگیر شد. او یک روز زودتر در دادگاه فدرال در میامی حاضر شد. اما جمشیدی و نجف زاده فراری هستند.

در کیفرخواستی که توسط جان کارلین معاون دادستان کل برای امنیت ملی اعلام شد، گفته می شود "تخلفات و نیز کوشش های بعدی برای پنهان ساختن این اقدامات، قوانین آمریکا برای حفاظت از منافع امنیت ملی را تضعیف کرد. اداره امنیت ملی به دنبال کردن کسانی که سعی دارند تحریم های آمریکا را نقض کنند، ادامه خواهد داد."

یک مقام قضایی نیز گفت "متهمان تقریبا پنج سال، از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵، برای خنثی کردن تحریم های آمریکا و بین المللی علیه ایران، با پنهان کردن معاملات از سوی شرکت های ایرانی توطئه چینی می کردند." به گفته او اتهاماتی که امروز اعلام شد "باید پیامی به کسانی که سعی دارند شریکان واقعی خود را مخفی نگاه دارند، بفرستد."

اطللاعیه وزارت دادگستری می گوید بین ۲۱۰ و ۲۰۱۵، ضراب، جمشیدی و نجف زاده در صدد بر آمدند از طرف و به سود، بازرگانان ایرانی، دولت و شرکت های متعلق یا وابسته به دولت ایران، معاملات مالی بین المللی انجام دهند.

اطلاعیه این اقدامات را بخشی از یک کوشش بین المللی برای کمک به دولت ایران در فرار از آثار تحریم های اقتصادی آمریکا و بین المللی توصیف می کند و می گوید سه نفر به توطئه چینی برای کلاهبرداری ، تقلب بانکی و پولشویی متهم هستند.

اتهام تقلب بانکی می تواند با حداکثر ۳۰ سال، و پولشویی با ۲۰ سال زندان همراه است.

XS
SM
MD
LG