لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

۱۴ سناتور آمریکا خواستار تشدید تحریم جمهوری اسلامی ایران توسط ترامپ شدند


از راست سناتورها یانگ، روبیو، پردو و کاتن
از راست سناتورها یانگ، روبیو، پردو و کاتن

دستکم ۱۴ سناتور آمریکایی در نامه ای خطاب به پرزیدنت دونالد ترامپ از او خواسته اند که تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را تشدید کند.

این نامه که با امضای ۱۴ سناتور آمریکایی رسیده، در وبسایت «مارکو روبیو» سناتور جمهوریخواه فلوریدا منتشر شده است. آقای روبیو به همراه «تاد یانگ» سناتور جمهوریخواه ایالت ایندیانا نامه را تهیه و به امضای سایر سناتورها رسانده اند.

اصلی ترین دلیل درخواست این ۱۴ سناتور برای تشدید تحریم های ایران، برنامه موشک های بالستیک جمهوری اسلامی ایران است.

در بخشی از نامه این سناتورها آمده است: ایران به طور فعال به دنبال برنامه موشکی بالیستیک است که تهدیدی برای نیروهای اعزامی ما، متحدان ما و منافع ما است. باور داریم که تمرکز بر تهدید فزاینده برنامه موشکی ایران اهمیت دارد.

این سناتورها ضمن تقدیر از اقدامات دولت ترامپ تاکنون در برخورد با برنامه موشکی ایران، خواستار همکاری با دولت برای «حفاظت از ایالات متحده و متحدان در برابر تهدید ایران» شده اند.

ایالات متحده و برخی کشورهای غربی می گویند ایران از طریق آزمایش موشکی برجام را نقض کرده است.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که بعد از توافق هسته ای تصویب شد، ایران از آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

ایران در دو سال اخیر چند آزمایش موشکی داشته و می گوید این آزمایش ها جنبه دفاعی دارد. با این حال، برد موشک های آزمایش شده بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر بوده و نمونه هایی از موشک های ساخت ایران در دست گروه هایی چون حوثی های یمن و حزب الله لبنان دیده شده است.

۱۴ سناتور آمریکایی در نامه خود ضمن هشدار درباره همکاری احتمالی ایران و کره شمالی در زمینه موشکی، به رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد داده اند نهادهای داخل ایران از جمله نیروی هوایی سپاه پاسداران را تحریم کند.

نامه پیشنهادی سناتورها مارک روبیو و تاد یانگ را جان کورنین، تام کاتن، جیمز اینهوف، تد کروز، استیو داینز، کوری گاردنر، شلی مور کاپیتو، جان باراسو، دیوید پردو، دین هلر، جیمز ریچ و جانی آیزاکسون امضا کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG