لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

دادگاه فدرال آمریکا مشاور پیشین هیات ایران در سازمان ملل را به زندان محکوم کرد


احمد شیخ زاده، مشاور پیشین دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، در حال ترک دادگاه فدرال در نیویورک
احمد شیخ زاده، مشاور پیشین دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، در حال ترک دادگاه فدرال در نیویورک

یک دادگاه فدرال آمریکا در نیویورک، احمد شیخ زاده، مشاور پیشین هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد را به جرم فرار مالیاتی و نقض تحریم‌های ایران به سه ماه حبس محکوم کرد.

بر اساس حکم آقای شیخ زاده که روز جمعه ۱۳ بهمن صادر شد او به دلیل ارائه اظهارنامه نادرست و کمک به دوستان و خانواده خود برای انتقال پول در نقض آشکار تحریم‌های آمریکا علیه تهران، مجرم شناخته شده است.

به گزارش رویترز، آقای شیخ زاده، شهروند آمریکایی ایرانی تبار ۶۱ ساله، در اقدامی نادر، خود در نقش شاهد پرونده خود به ارائه توضیحات در مورد دیگر موارد اتهامی خود پرداخت. او اتهامات بازرسان در مورد رفتار نادرست خود در هنگام کار با هیات مذاکره کننده هسته‌ای را رد کرد.

او همچنین گفت که بازپرسان برای به دست آوردن اطلاعات درباره نمایندگی ایران در سازمان ملل، و نقشش به عنوان میانجی بین دانشمندان هسته ای و مقامات ایران در زمانی که تهران در حال مذاکره اتمی با جامعه جهانی بود تحت فشار گذاشته بودند.

قاضی دادگاه نیز اعلام کرد که تنها اتهامات مربوط به فرار مالیاتی سال ۲۰۱۶ و نقض تحریم‌ها را در نظر می گیرد. آقای شیخ زاده پیشتر اتهام ارائه اظهارنامه مالیاتی نادرست و نقض تحریم‌ها علیه ایران را پذیرفته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG